اخبار ایران

«۱۷ کشته و ۱۲ مصدوم بدحال» در تصادف قطار در طبس؛ احتمال افزایش قربانیان

یک قطار مسافربری مشهد به یزد بامداد چهارشنبه، ۱۸ خرداد، در کیلومتر ۸۵ طبس به یزد بر اثر تصادف از ریل خارج شد. این حادثه تا این لحظه ۱۷ کشته و ده‌ها مصدوم و مجروح بر جا گذاشته است.

عده‌ای از مسافران در واگن‌های قطار «محبوس شده‌اند» و نیروهای امدادی تلاش می‌کنند آنها را نجات دهند.

دلیل این حادثه ابتدا برخورد قطار با یک بیل مکانیکی عنوان شد، اما به‌گفته فرماندار ویژه طبس، قطار با دستگاه زیرکوبی که روی ریل بوده برخورد کرده و «باید برای علت دقیق این حادثه بررسی‌های بیشتری صورت گیرد».

روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای گفت: «برخورد این قطار با یک دستگاه بیل مکانیکی موجب خروج آن از ریل و بروز این حادثه شد.»

در همین زمینه معاون مسافری راه آهن گفت: «بر اساس اطلاعات اولیه از محل، حدود ساعت ۵:۳۰ صبح چهارشنبه هنگام عبور قطار مسافری مشهد ـ یزد در بلاک عباس‌آباد ـ ریزو در منطقه طبس ۵ واگن مسافری از خط خارج شد که به دلیل برخورد با بیل مکانیکی در محل این اتفاق رخ داد.»

این مقام راه آهن جمهوری اسلامی اضافه کرد: «طبق اطلاعات ما این بیل مکانیکی در کنار خط بوده است که بیل آن به لوکوموتیو و واگن‌های مسافری برخورد می‌کند و ۵ واگن از خط خارج می‌شوند.»

با این حال این مقام مسئول در راه‌آهن هم تأکید کرد که علت این حادثه هنوز مشخص نیست و تحقیقات درباره این حادثه همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، این قطار ۴۳۰ نفر خدمه و مسافر داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این حادثه تاکنون ۱۷ کشته و ۱۲ مصدوم «بدحال» داشته، اما مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان جنوبی شمار مصدومان را ۴۰ نفر اعلام کرده است.

احتمال افزایش شمار قربانیان و مصدومان این حادثه وجود دارد، هم‌چنان‌که خبرگزاری تسنیم شمار مصدومان را تا این لحظه ۵۰ نفر اعلام کرده است که حال ۱۵ نفر از آنان هم وخیم گزارش شده است.

رئیس سازمان اورژانس استان یزد هم گفته است: «هفت دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و یک فروند بالگرد به محل حادثه برخورد قطار مشهد به یزد اعزام شد.»

علی‌اکبر رحیمی، فرماندار ویژه طبس، درباره جزئیات بیشتر خروج قطار از ریل گفت: در این حادثه چهار واگن واژگون شده و با توجه به این‌که واگن‌ها هنوز واژگون هستند و باید به وسیله جرثقیل روی ریل قرار بگیرند، چند دستگاه چرثقیل از سمت طبس و یزد به محل حادثه اعزام شده و امکان افزایش آمار فوتی‌ها و مصدومان با توجه به شدت حادثه وجود دارد.

یکی از مسافران این قطار به خبرگزاری ایسنا گفته است: قطار در حال حرکت بود که ناگهان ترمز شدیدی گرفت. این ترمز ادامه داشت تا جایی که مسافران تعادل خود را از دست دادند و مثل توپ با اطراف برخورد می‌کردند. واگن واژگون شد و شیشه واگنی که ما در آن بودیم شکست و ما توانستیم خودمان را از این شیشه به بیرون از قطار برسانیم.

 

منبع: رادیو فردا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا