اف سی ان ان
https://fcnn.com/?p=2404
Export date: Sat Oct 21 4:55:22 2017 / +0000 GMT

هشدار نسبت به قراردادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی
یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده هشدار داده است که در صورت افزودن نام سپاه به فهرست سازمان‌های تروریستی هر گونه گفت‌وگو با ایران قطع خواهد شد. وزیر خارجه ایران نیز گفت، این گونه اقدام‌ها منفعتی برای آمریکا ندارند.

روز شنبه (۲۵ فوریه / ۷ اسفند) خبرگزاری رویترز گزارش داد که احتمال صدور فرمان ترامپ برای قراردادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی کاهش یافته است. علت این امر هشدار پیاپی مقامات امنیتی و دفاعی ایالات متحده و اروپایی نسبت به پیامدهای ناخوشایند چنین اقدامی اعلام شده است.

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که بر فاش‌نشدن نامش تاکید ورزیده، نوشت: «اگر این کار را انجام دهید هر گونه امکان گفت‌وگو با ایران درباره هر موضوعی را از بین خواهید برد».

در این رابطه به مبارزه علیه گروه "دولت اسلامی" (داعش) و اجرای توافق هسته‌ای (برجام) اشاره شده است.

منبع اطلاعاتی خبرگزاری رویترز گفته است که پیش‌نویس فرمان ترامپ هنوز در حال بررسی است و معلوم نیست که آیا در نهایت صادر خواهد شد یا خیر.  علت این امر هشدار مقام‌های امنیتی آمریکایی اعلام شده است.

کارشناسان معتقدند که قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی بخشی از تلاش‌های رئیس جمهوری ایالات متحده برای اتخاذ مواضع سختگیرانه‌تر علیه جمهوری اسلامی است.

دولت آمریکا بارها افراد حقیقی و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران را مورد تحریم قرار داده و ایران را در کنار سوریه و سودان به فهرست کشورهای حامی تروریسم افزوده است.

در ماه جاری میلادی وزارت خزانه‌داری آمریکا پس از آزمایش‌های موشکی ایران از افزودن ۱۲ شرکت و ۱۳ فرد به فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد.

علیه منافع آمریکا

جمهوری اسلامی پیوسته هرگونه دخالت در فعالیت‌های تروریستی را رد کرده است. روز شنبه محمدجواد ظریف در حاشیه "مراسم تقدیر از خانواده‌های شهدای وزارت امور خارجه"، در این راستا گفت: «تمام دنیا اذعان دارند که سپاه پاسداران در برابر گروه‌های تروریستی تکفیری و داعش بیشترین حمایت را از کشورهای همسایه داشته است.»

او همچنین اظهار داشت: «این تحرکات آمریکا هیچ گاه منفعتی برای آمریکایی‌ها نداشته است»

 

منبع:‌DW
Post date: 2017-02-27 08:06:04
Post date GMT: 2017-02-27 08:06:04

Post modified date: 2017-02-27 08:06:04
Post modified date GMT: 2017-02-27 08:06:04

Export date: Sat Oct 21 4:55:22 2017 / +0000 GMT
This page was exported from اف سی ان ان [ https://fcnn.com ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com