This page was exported from اف سی ان ان [ https://fcnn.com ]
Export date: Fri Jan 19 7:33:58 2018 / +0000 GMT

زن در عهد جدید
مژگان. ح اف سی ان ان: نقش زن در کتاب مقدس همواره از درک و ارزش بالایی برخوردار بوده است. در حالی که قرن ها ست زنان در جستجوی حقوق از دست رفته شان دست به مبارزات بسیاری زده اند اما در کتاب مقدس در عهد جدید این امر به دور از تنش ها و ستیزه های انسانی به زیباترین شکل خود به کمال رسیده است.


دستان محکم زن از "ساره، روت و استر" تا "مرتا، سوسن و مریم" ریسمان عشق را ظریفانه و عمیق بافته اند. آنجا که در میان نابرابری های بی پایان، هویت انسان فارغ از هر رنگ، جنس ونژاد از بندگی و بردگی به فرزندی جلال می یابد و وارث پادشاهی خداوند می شود، این حقیقت به زیبایی نشان داده می شود.


و اما من زن امروز، در هزاره چندم ایستاده بودم و از قساوت قانون های زمینی تن خسته ام، زخمِ هزارن تازیانه را برجان می کشید، زمانی که از حقوق رنگ پریده دختر بودن تا حق دربه دری های مادرانه را دویده ، آنگاه که خسته بر سر چاه زندگی، چادر به صورت کشیده بودم تا اشک های خشکیده و تن خسته ام را پنهان سازم، دستان مهربانی آب حیات را سخاوتمندانه هدیه ام نمود و از لابه لای اخبارخوش، جان خسته ام شکوفای یک امید ابدی شد.


در وصف ارزش اجتماعی زن در عهد جدید می توان به نقش پر رنگ زنان در زمان زندگی عیسی مسیح اشاره نمود. تمام محاسبات زمینی برهم زده می شود و زن در هر موقعیت اقتصادی و اجتماعی مشمول لطف الهی قرار می گیرد و همراه رسالت و پیام نجات بخش مسیح این مسیر را می پیماید. در بسیاری از وقایع عهد جدید از حضور زنان در همراهی عیسی مسیح نام برده می شود، همانطور که در کلام آمده است که یونا و سوسن و بسیاری از زنان دیگر حتی از دارایی شخصی، عیسی و شاگردانش را خدمت می کردند.


آن زمان که عیسی مسیح بر سر چاه، زن سامری را آب حیات بخشید و آن زن بدون کوچکترین قضاوتی برسر گذشته اش آغازگر رحمت قوم خود می شود. یا زنی که از سنگسار شریعت به دستان امن محبت سپرده می شود، مریم مجدلیه که فیض عظیم را از نجات دهنده خود دریافت نموده و نقش خود را در میان شاگردان عیسی وفادارانه تا پای صلیب در میان ترس و انکار شاگردان دیگر دلیرانه به پیش می برد. اینان همگی خود طرح زیبایی از برنامه خداوند از آغاز تا به انجام بوده اند و نشان دهنده نقش اجتماعی زنان در پیام نجات بخش خداوند.


 آنان اولین مژده دهندگان زنده شدن مسیح به دیگران بودند همانطور که در مرقس ۱۶ : ۷ آمده است: " اکنون بروید و به شاگردان او و پطرس مژده دهید که او پیش از شما به جلیل می‌رود تا شما را در آنجا ببیند، درست همان طور که پیش از  مرگ به شما گفته بود ".


در وصف ارزش های اجتماعی زنان در عهد جدید  همان بهتر این است که بگوییم آنان در یک پیکر واحد عضوی از خانواده الهی دوشادوش مردان بوده و دیگر احتیاج نیست که برای مسلم ترین حقوق انسانی شان در ستیزه باشند. حضور آنان نه در سایه بلکه در روشنایی و وضوح کامل بوده است.


و این روشن می کند که زنان نقش مهمی را در رسالت پیام نجات دهنده بر عهده داشته و خواهند داشت، مادران قوم هایی که فرزندان بسیاری را بر دامان عیسی مسیح پرورش خواهند داد تا پیام نجات بخش انجیل را به یاری روح القدس نسل به نسل تا بازگشت دوباره مسیح بر همگان اعلام نمایند.


Post date: 2017-03-08 08:38:08
Post date GMT: 2017-03-08 08:38:08
Post modified date: 2017-03-08 08:38:08
Post modified date GMT: 2017-03-08 08:38:08
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com