مقالات و گزارش‌های ویژه

برخی از وظایف مسیحیان در اوضاع نابسامان ایران

این مطلب با مطرح کردن دو سوال شروع می‌شود. آیا دعا می‌تواند شرایط نابسامان و بحرانی در ایران را تغییر دهد؟ آیا فقط باید در دعا بود یا کارهای دیگری هم می‌توان انجام داد؟ مطمئناً با نگاهی به صفحات اجتماعی مسیحی و صحبت با ایمانداران به عیسی مسیح در کلیسا، با این سوالات روبرو خواهید شد.

امروزه درباره دعا و تغییر شرایط غیرممکن، مطالب و مقالات زیادی نوشته می‌شود که با یک جستجوی ساده در گوگل می‌توان به انواع منابع درباره دعا دست پیدا کرد.

اینکه امروز برای ایران دعا می‌شود، بدین معنا نیست که با دعای انسان‌ها خدا برای خواسته خود آماده می‌شود، بلکه خودِ انسان‌ها هستند که برای خواسته خدا آماده می‌شوند. دعا تنها راه آزاد ساختن قدرتِ عظیمِ خدا در شرایط نابسامان است و می‌تواند تمام زنجیرهایی که شیطان بنام مذهب، به پای مردم بسته را متلاشی کند. دعای متحد در مسیحیت، کلیدی است که دروازه‌های آسمان را گشوده، دروازه‌های جهنم را قفل کرده و مشورت شریران به سردمداران حکومت را باطل می‌کند. یک مسیحی بی‌دعا، یک مسیحی شکست‌خورده است. یک کلیسای بی‌دعا، کلیسای شکست‌خورده و یک ملّت بی‌دعا، ملّتی شکست‌خورده است. سوال این است که چرا باید دعا کرد؟ زیرا خدا اجابت می‌کند.

کلام خدا در کتاب «متی باب ۱۸ آیه ۱۸» می‌فرماید: هر آنچه بر زمین ببندید، در آسمان بسته خواهد شد.

خدا به کلیسا اقتدار بخشیده تا ابتکار عمل را بدست بگیرد. او می‌خواهد که مردم از دورِ خود چرخیدن و گله و شکایت درباره وضعیت ایران دست بردارند، همچنین از گفتن «پس خدا چه زمانی شرایط را تغییر می‌دهد» نیز دست بردارند.

ایلیای نبی با یک دعا، اقتصاد یک سرزمین را زمین‌گیر کرد. این یعنی قدرت!!! وقتی مردم دعا می‌کنند باید بیاد داشته باشند، با خدایی صحبت می‌کنند که قادر است دژهای اعتیاد در ایران را ویران کند. او قادر است هرزه‌گری، سقط جنین و هر عمل دیگری را نیز از بین ببرد. او خدایی است که با نَفَس خود سروهای تنومند لبنان را به دو نیم می‌کند. تمام آب‌های زمین مانند قطره‌ای در کف دستان اوست و وزن تمام کوه‌ها را می‌داند.

با توجه به توضیحات بالا، سوالاتی نیز مطرح می‌شود که می‌توان با مراجعه به کتاب مقدس به آنها پاسخ داد:

آیا دعا می‌تواند شرایط نابسامان و بحرانی در ایران را تغییر دهد، یا علاوه بر آن کارهای دیگری هم می‌توان انجام داد؟

با هم نگاهی به کار بزرگ ایلیای نبی می‌اندازیم. ظلم و ستمی که اخابِ پادشاه و همسرش ایزابل به مردم می‌کردند بی‌سابقه بود. از پرستش بت‌ها و خدایان غیر و تنفر ایزابل از خدای حقیقی شروع و تا کشتن بی‌گناهان و اعمال شریرانه ادامه داشت. در آن دوره بسیاری از مردم از ترس جان خویش مجبور می‌شدند در غارها مخفی شوند تا زنده بمانند.

در کتاب «اول پادشاهان باب ۱۸» وقتی ایلیای نبی در حضوراخاب و انبیای دروغین می‌ایستد، دعا می‌کند. او به قدرت خدا و ایمان خویش آگاه بود. در آیه ۳۶ و ۳۷ دعا می‌کند تا خدا از آسمان صدای او را شنیده، معجزه کرده و بساطِ ظلم و ستم را ازبین ببرد تا همه بدانند که تنها یک خدای حقیقی وجود دارد. خدایی که در مقابل ظلم و ستم می‌ایستد و آهِ مظلوم را از ظالم می‌گیرد.

برای نمونه می‌توان به فیلم «با من قدم بزن» (وقتی جنگ به خانه شما می‌آید) اشاره کرد. در این فیلم نشان می‌دهد که سازمان مسیحی آیریس گلوبال، در سودان جنوبی پناهندگان را خدمت می‌کند. در جنگِ سودان جنوبی با سودان شمالی که تماماً نمایش قدرت و به ‌جهت مقاصد سیاسی اتفاق افتاده است، تعداد مردم بسیاری که جانشان را از دست داده‌اند قابل مشاهده است. در برهه‌ای از زمان نیز، کامیون‌هایی که حامل غذا از اوگاندا به سودان هستند، بدلیل جنگ متوقف شده و به سودان نمی‌رسند که این امر باعث می‌شود تعداد زیادی از کودکان به علت فقر و کمبود غذا جان خود را از دست بدهند. در آن زمان خادمی بنام «مامان کارولین»، از آمریکا با هدایت خدا برای خدمت به کمپ پناهندگان در سودان جنوبی می‌رود و با آموزش به کودکان، دعا، پرستش و روزه در وسطِ جنگ، جان ۱۵۰ کودک را نجات می‌دهد. این مستند واقعی نشان‌دهنده قدرت دعا در میدان جنگ است.

و اما کارهای دیگری که میتوان انجام داد شامل چه چیزهایی است؟

  1. باید صدای مردم ایران بود. امروزه در صفحات اجتماعی و کانال‌های خبری، اخبار زیادی منتشر می‌شود. قبل از هر چیز باید از صحت و سقم خبر مطمئن بوده و فقط به نشر اخبار بسنده نکرد، زیرا نشر خبر را همه انجام می‌دهند. در کنار نشر خبر، پیغام کلام خدا و آیه یا برکتی از کتاب مقدس را مطرح کرد تا همه بدانند که امید مسیحیان، خدای زنده است. ایمانداران به مسیح بعنوان قوم خدا، حاملین خبر خوش هستند؛ پس لازم است در کنار انتشار اخبار تلخ، خبر خوش آزادی حقیقی و نجات را نیز مطرح کنند. شیطان با ترس و ناامیدی پیش می‌رود و اگر مردم فقط خبرهای ناامیدکننده را به یکدیگر انتقال دهند، به دنیای تاریکی کمک کرده‌اند. کار مسیحیان رساندن خبر خوش و بیان آزادی حقیقی است تا مردم با امیدی تازه و با یکدلی پیش روند.


۲- پزشکان یا پرستاران می‌توانند با دعا و هدایت خدا، افرادی که مجروح می‌شوند را مداوا کنند. اگر در خیابان و در تجمعات حضور دارند، حتما وسایل کمک‌های اولیه همراه خود داشته باشند تا به عزیزانی که زخمی هستند کمک کنند. کسانیکه وسیله نقلیه دارند، در صورت امکان مجروحان را به جای امنی برسانند. تمام این امور باید با هدایت خدا انجام شود تا برای کسی مشکلی پیش نیاید. (برای درک هدایت خدا و شنیدن صدای او، می‌توانید به مقالاتی که در سایت پرپاسخ وجود دارد، مراجعه کنید.)

۳- کسانیکه در خارج از کشور ایران هستند نیز می‌توانند در تجمعاتی که در شهرهایشان برگزار می‌شود، شرکت کرده تا صدای هموطنان ایران باشند. همچنین در صورتیکه امکانش باشد، می‌توانند نامه یا ایمیلی به والی، شهردار، سازمان‌های حقوق بشری و مسئولین شهرهای خود ارسال کنند و ایشان را از شرایط بحرانی ایران باخبر کنند. گرچه اکنون تقریباً تمام دنیا از این فجایع باخبر هستند، اما این کار می‌تواند در برملا کردن اعمال شریرانه جمهوری اسلامی نیز، مثمر ثمر باشد.

در پایان باید خاطرنشان کرد که بهتر است هیچ عملی بدون مشورت با خدا و هدایت روح‌القدس صورت نپذیرد. باید دعا کرده تا طرح و نقشه الهی مشخص شود. طرح و نقشه‌ای که خدا می‌دهد، می‌تواند تاثیر بسیاری بر شرایط فعلی بگذارد.
و در آخر، دعای ما مسیحیان اینست که نور مسیح بر ایران نمایان شود. همچون ایلیا دعا می‌کنیم تا خدا عمل‌کننده باشد، تا همگان بدانند که فقط یک خدای حقیقی وجود دارد و آزادی‌ای که او می‌دهد بی‌نظیر است و از بین نخواهد رفت.

پس اگر پسر شما را آزاد کند، در حقیقت آزاد خواهید بود. «یوحنا باب ۸ آیه ۳۶»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا