This page was exported from اف سی ان ان [ https://fcnn.com ]
Export date: Mon May 20 3:25:42 2019 / +0000 GMT

"خطر اعدام میلاد عظیمی، نوجوان زندانی را تهدید می‌کند"
میلاد عظیمی، نوجوانی که در نزاع جمعی به "قتل عمد" متهم شده بود در معرض اعدام قرار دارد. سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید بستگان او در تلاشند رضایت خانواده مقتول را جلب کنند. دو هفته پیش خبر اعدام یک نوجوان دیگر پخش شده بود.


سازمان حقوق بشر ایران روز ۱۳ آذر (چهارم دسامبر) گزارش داده است که میلاد عظیمی، نوجوان زندانی که در سن ۱۷ سالگی در رابطه با یک نزاع جمعی در دبیرستان به "قتل عمد" متهم شده است، اکنون در معرض خطر اعدام قرار دارد.

بنا به این گزارش میلاد عظیمی که متولد کرمانشاه است، در پی نزاع جمعی در دبیرستان شهرک رودکی در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۲ توسط پلیس بازداشت شد. اتهام او انجام "قتل عمد" است.

میلاد عظیمی در زمان وقوع این جرم زیر ۱۸ سال سن داشته است. او پس از بازداشت به دلیل رسیدن به سن قانونی به مدت حدود یک سال به کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه و سپس زندان دیزل آباد این شهر منتقل شد. در حال حاضر این زندانی در بند "مشاوره یک - بند جوانان" به سر می‌برد.

دادگاه انقلاب اسلامی استان کرمانشاه دو سال پس از دستگیری میلاد عظیمی، در سال ۹۴ او را به اتهام قتل مردی با چاقو در نزاع جمعی به "قصاص نفس" محکوم کرد.

در آبان ماه ۹۴ نیز سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام در باره این نوجوان زندانی هشدار داده بود. سازمان عفو بین‌الملل از "روند غیرعادلانه" دادگاه میلاد عظیمی و "اعترافات زیر شکنجه" او گزارش داده بود.

به گفته خانواده این زندانی "به‌دلیل شلوغی معرکه دعوا و ازدحام جمعیت، او مطمئن نیست که خودش مرتکب قتل شده باشد".

بستگان این نوجوان زندانی در تلاشند با جمع‌آوری پول و پرداخت دیه از اعدام این زندانی جلوگیری کنند. یکی از خویشاوندان میلاد عظیمی به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «۱۲ آبان امسال می‌خواستند میلاد را اعدام کنند، ولی با پادرمیانی ریش سفیدان یک ماه مهلت گرفتیم و این آخرین مهلت است که به ما دادند. اگر ما نتوانیم ۵۵۰ میلیون تومان تا ۱۳ آذر تهیه کنیم میلاد را اعدام می‌کنند.»

فریبا بخشی، مادر میلاد عظیمی، به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «بعد از محکوم شدن پسرم به قصاص نفس، راهی نمانده است که نرفته باشیم. به همه جا سر زدیم. به هر کسی که فکر می‌کردیم می‌تواند اندک کمکی انجام دهد التماس کردم. با فروش دار و ندار زندگی‌ام و کمک برخی از افراد خیر مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان جمع‌آوری کردیم. جمعیت امام علی نیز در این راه ما را تنها نگذاشت و مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان کمک برای آزادی میلاد جمع آوری کرد، که جمعا با هم ۳۵۰ میلیون می‌شود، اما هنوز با مبلغ مورد درخواست خانواده مقتول ۲۰۰ میلیون کم داریم. اکنون آنها تهدید کرده‌اند که در صورت عدم پرداخت کامل دیه تا روز ۱۳ آذرماه امسال حکم را اجرا می‌کنند.»

خانواده این زندانی درخواست کمک خود را برای هنرمندان و رسانه‌ها نیز ارسال کرده‌اند.

اعدام یک نوجوان در زندان رجایی شهر

سازمان‌های حقوق بشری از اعدام یک نوجوان به نام امید رستمی گزارش داده‌اند. گفته می‌شود او از جمله ۱۰ زندانی‌ای بوده که دو هفته پیش در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده بودند. امید رستمی در سن ۱۶ سالگی در پی وقوع قتلی در تیرماه ۱۳۹۱ در اسلامشهربازداشت و به اعدام محکوم شد.

او پیش از این چهار بار به پای چوبه دار منتقل شده بود ولی اجرای مجازات اعدام به تعویق افتاده بود. امید رستمی دو بار سابقه سرقت را در پرونده خود داشته است. خانواده این زندانی، به دلیل مبلغ بالای دیه، نتوانستند خانواده مقتول را راضی کنند.

با وجود این که ایران از کشورهای امضا کننده کنوانسیون حقوق کودک است، حکم اعدام را در مورد مجرمان زیر ۱۸ سال به اجرا در می‌آورد. ماده ۳۷ کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک صدور حکم و اجرای حکم اعدام، سلب حیات و حبس ابد غیرقابل بخشش را برای کودکان - تمامی افراد زیر ۱۸ سال - ممنوع کرده است.

دستگاه قضایی ایران سن قانونی ۱۸ سال را به عنوان سن پایان دوره کودکی و نوجوانی به رسمیت نمی‌شناسد. ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید که از سال ۱۳۹۲ به تصویب رسیده است به قضات این امکان را می‌دهد تا برای کودکانی که "ماهیت جرم و یا حرمت آن" را درک نکنند، از صدور حکم اعدام خودداری کنند.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل و سازمان حقوق بشر ایران از زمان تصویب ماده ۹۱ در ایران تا سال ۹۶، دست‌کم ۲۵ نفر به دلیل جرایمی که در زمان کودکی انجام داده‌ بودند، اعدام شده‌اند.

به گزارش سازمان عفو‌ بین‌الملل، ایران تنها در سال گذشته دستکم پنج تن از زندانیانی را که در سنین زیرهجده ‌سالگی مرتکب جرم شده بودند، اعدام کرده است.

 

منبع: DW
Post date: 2018-12-05 09:27:06
Post date GMT: 2018-12-05 09:27:06
Post modified date: 2018-12-05 09:27:06
Post modified date GMT: 2018-12-05 09:27:06
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com