This page was exported from اف سی ان ان [ https://fcnn.com ]
Export date: Sat Mar 23 23:27:06 2019 / +0000 GMT

جیسون رضاییان خواستار یک میلیارد دلار غرامت از ایران شد
خبرنگار پیشین واشنگتن پست در ایران در نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به شکایت‌اش گفت که بازجویان او در دوران حبس به صراحت گفته بودند که از او به عنوان اهرم فشار استفاده کرده‌اند. جیسون رضاییان به مدت یک سال و نیم زندانی بود.


جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست، روز سه‌شنبه ۱۸ دی (۸ ژانویه) در یک دادگاه فدرال حاضر شد و گفت حکومت ایران از دستگیری و حبس ۱۸ ماهه او به عنوان یک اهرم فشار در مذاکرات هسته‌ای با غرب استفاده کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس رضاییان به دادگاه گفت که بازجویانش در دوران حبس، تحت فشارهای شدید روانی او را مجبور به اعتراف به جاسوسی کرده‌اند.

رضاییان همچنین شهادت داد که بازجویانش به صراحت اعتراف کرده بودند از او به منظور چانه‌زنی سیاسی استفاده می‌کنند و زمانی او را از زندان آزاد می‌کنند که "آمریکایی‌ها آنچه را که آنها می‌خواهند، بدهند."

 

رضاییان که ۴۳ دارد از مادری آمریکایی و پدری ایرانی در آمریکا متولد شده و تابعیتی دوگانه دارد. او تا پیش از دستگیری به عنوان خبرنگار واشنگتن پست در دفتر تهران این روزنامه فعالیت داشت.

رضاییان و همسرش یگانه صالحی تابستان سال ۲۰۱۴ در خانه‌شان توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند. یگانه صالحی دو ماه بعد به قید وثیقه آزاد شد اما همسرش به اتهام "جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی" به مدت یک سال و نیم در زندان بود.

جیسون رضاییان ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۶ همزمان با حضور وزرای خارجه ایران و آمریکا در وین برای قرائت بیانیه اجرایی شدن برجام آزاد شد. در آن زمان چند زندانی ایرانی آمریکایی دیگر نیز در جریان مبادله گروهی از زندانیان ایرانی‌تبار در آمریکا از زندان آزاد شدند.

درخواست غرامت

جیسون رضاییان و خانواده‌اش در شکایت خود از حکومت ایران خواستار دریافت غرامت یک میلیارد دلاری شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس رضاییان به قاضی دادگاه گفت که در دوران حبس به طور مرتب مورد بازجویی و تحت شکنجه‌های روانی قرار گرفته و تهدید به اعدام شده است. رضاییان عنوان کرد شواهد ارائه شده علیه او در دوران بازجویی و محاکمه، اساسا شامل مقالاتی می‌شده‌اند که او برای روزنامه واشنگتن پست نوشته یا مصاحبه‌‌هایی که با مقامات دولتی و فعالان مدنی انجام داده بود.

رضاییان گفت نخستین باری که با قاضی پرونده خود دیدار کرده، قاضی گفته که او را به مرگ محکوم خواهد کرد.

او اضافه کرد در دوران بازجویی‌ها به جاسوسی اعتراف کرده، اما در جریان محاکمه‌اش در دادگاه صراحتا تأکید کرده که این اعترافات تحت شکنجه‌های شدید روانی از او گرفته شده است.

جیسون رضاییان پس از آزادی از زندان به آمریکا بازگشت و اینک در شهر واشنگتن همراه با همسرش زندگی و برای روزنامه واشنگتن پست کار می‌کند.

او به قاضی دادگاه فدرال گفت که هنوز از فشار روانی و اضطراب ناشی از دوران بازجویی و حبس در ایران رنج می‌برد. رضاییان گفت: «وضعیتم به نسبت زمان آزادیم از زندان بهتر شده اما هنوز آن شخصی نیستم که تا قبل از دستگیری بودم.»

حکومت ایران تا امروز به طور رسمی و آشکار نسبت به شکایت جیسون رضاییان واکنشی نشان نداده است. در جریان جلسه دادگاه رضاییان در روز سه‌شنبه هیچ وکیل یا نماینده‌ای از طرف حکومت ایران حضور نداشت.

 

منبع: DW
Post date: 2019-01-09 11:09:57
Post date GMT: 2019-01-09 11:09:57
Post modified date: 2019-01-09 11:09:57
Post modified date GMT: 2019-01-09 11:09:57
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com