رویدادهای جهانموضوعات روز

آغاز به کار دانشکده زبان و ادبیات کردی در استان‌های کردزبان

پس از راهاندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان، مشاور استاندار کرمانشاه از تاسیس دانشکده زبان و ادبیات کردی خبر داد. در بنیاد شهریار تبریز نیز کلاسهای زبان ترکی آذربایجان آغاز به کارکرد.

در دانشگاه کردستان برای نخستین بار امسال دانشجویان در رشته زبان و ادبیات کردی تحصیل خود را آغاز کردند. روزنامه شرق در گزارشی اختصاصی (۲۰ اکتبر/۲۸ مهر) این “رویداد مهم” را برابر با اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی یعنی همان اصل مربوط به تحصیل به زبانهای قومی در دانشگاه کردستان توصیف کرده است.

بیشتر بخوانید: موافقت آموزش و پرورش با تدریس زبان کردی در مدارس متوسطه

به گفته دکتر بختیار سجادی مسئول “شورای راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کردی” در دانشگاه کردستان دانشجویانی که در این رشته ثبت‌نام کرده‌اند، عمدتا کردزبان و تعداد آنان ۴۲ نفر‌ هستند. مقامهای محلی تاکید میکنند که راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در راستای وعده‌های دولت روحانی به مردم بوده است.

ارائه طرح تاسیس دانشکده زبان کردی در کرمانشاه

به دنبال راهاندازی رشته زبان ادبیات کردی در سنندج اینک در استان کرمانشاه نیز مقامات این استان از احتمال تاسیس دانشکده زبان و ادبیات کردی خبر میدهند. رمضان دهنوی مشاور استاندار کرمانشاه در امور اقوام و مذاهب از ارائه طرح تاسیس دانشکده زبان کردی ویژه استانهای کردزبان ایران با محوریت کرمانشاه، خبر داد.

دهنوی در این رابطه به خبرگزاری ایرنا گفته است که این طرح به تهران ارائه شده و قرار است در شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح شود و چنانچه تاسیس دانشکده زبان کردی قطعی شود، برای سال آینده میتوان از طریق آزمون سراسری به جذب دانشجو اقدام کرد.

کمال حسینی، روزنامه‌نگار

کمال حسینی، روزنامهنگار مقیم کردستان، که برای آژانس خبری “موکریان” گزارش تهیه می‌کند، در گفت و گو با دویچه وله از استقبال کردها از “امکانات حداقلی” دولت سخن میگوید: «مسئله تاسیس یک رشته در دانشگاه و یا افزودن بخش کردی به یکی از خبرگزاریهای وابسته به نهاد قدرت شاید حداقل کاری است که این دولت در این حوزه میتوانست انجام دهد اما هنوز اصل ۱۵ معطل مانده است. هنوز کودکانمان در کردستان در بدو ورود به مدرسه باید با زبانی غیر از زبان مادری تحصیل کنند و در هیچ مقطعی زبان کردی در کنار زبان های خارجی همچون انگلیسی تدریس نمیشود.»

این روزنامهنگار کرد یادآور میشود: «در حوزه فرهنگ، کردستان حتی یک روزنامه سراسری به زبان کردی ندارد و اگر هم هفتهنامه یا ماهنامهای هست امکان فعالیت آزاد و بیطرفانه وجود ندارد. فرهنگستان زبان و ادبیات کردی وجود ندارد و محصولات فرهنگی مختص کردها بسیار محدود است.»

بیشتر بخوانید: آغاز سال تحصیلی؛ از تدریس زبان مادری اقوام خبری نیست

کمال حسینی ادامه می‌دهد که کردها در حوزه سیاسی نقشی ندارند و در عرصه اقتصادی هم در نتیجه تقسیم ناعادلانه ثروت در کشور سهمی نبردهاند. به عقیده او “نگاه امنیتی از اول انقلاب تا امروز در کردستان” مانع توسعه این منطقه شده است، چون علاوه بر بهانهتراشیهای دولت برای سرمایه گذاری های زیربنایی در کردستان، این نوع نگاه دست سرمایهگذار بخش خصوصی را هم کوتاه کرده است.

استقبال از آموزش زبان ترکی بنیاد شهریار

همزمان با تحولات فرهنگی در حوزه زبان و ادبیات کردی در دیگر مناطق قومی از جمله آذربایجان شرقی نیز خبرهایی مبنی بر آموزش زبان ترکی آذربایجان گزارش شده است. برخی از سایتهای خبری این استان خبر دادند که “کلاس‌های آموزش زبان ترکی که از سوی بنیاد پژوهش استاد شهریار در شهر تبریز آغاز شده، با استقبال بینظیر مردم مواجه شده است، به‌گونه‌ای که تعداد شرکت‌کنندگان در کلاسها از ظرفیت محل آموزشی زیاد بوده است.

فعالان فرهنگی آذربایجان به دویچه‌وله گفتند، آموزش زبان ترکی آذربایجان در تبریز به صورت داوطلبانه برگزار می‌شود و دولت در برپایی این کلاسها هزینهای را تقبل نکرده است.

به گزارش “تبریز بیدار” پایگاه خبری و اطلاع رسانی شهر تبریز، کلاس‌های بنیاد شهریار که به‌عنوان شاخه ‌استانی‌”فرهنگستان‌زبان ‌و ادب فارسی” فعالیت می‌کند، به دلیل ماهیت غیرسیاسی فرهنگستان مورد استفبال مردم قرار گرفته ‌است. از سوی دیگر برخی دیگر از سایتهای محلی آذربایجان از “پولی شدن” و “اخلال” در برگزاری این کلاسها خبر دادند.

یکی از شرکت کندگان این کلاسها میگوید بانیان جلسه اظهار داشته‌اند که شرکت در این کلاس‌ها منوط به پرداخت شهریه ۶۰ هزار تومان و ارائه کارت ملی است. این در حالی است که بنیاد شهریار بنیادی غیرانتفاعی است و حتی برای سایر کلاس‌هایی که در حال حاضر برگزار می‌کند، وجهی از شرکت‌کنندگان دریافت نمی‌‌کند.

بیشتر بخوانید: زبان‌های قومی در قانون اساسی ایران و کشورهای همسایه

راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان و برگزاری کلاس‌های زبان ترکی آذربایجان در بنیاد پژوهشی شهریار تبریز نشان میدهد که دیگر در اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی پس از ۳۶ سال تاخیر، درنگ جایز نیست. به گفته کارشناسان امور اقوام، دولت روحانی برای اجرای این اصل مهم و “معطلمانده” به رویکرد جدیدی در حوزه فرهنگی اقوام نیاز دارد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا