مقالات و گزارش‌های ویژه

کشیش هانری مانوکیان در سن ۶۲ سالگی درگذشت

با نهایت تأسف و تأثر درگذشت برادر گرانقدر کشیش هانری مانوکیان را به جامعه مسیحیان فارسی زبان تسلیت میگوییم. کشیش مانوکیان صبح روز پنجشنبه ۲۲ دسامبر ۲۰۱۶ در ساعت ۷:۵۰ در شهر آنکارا، ترکیه به دلیل ایست قلبی چشم از جهان فروبست و به آغوش ابدی خداوندمان عیسی مسیح پیوست. 

کشیش هانری مانوکیان، همسر مارینا و پدر سه دختر به نام‌های تاتیانا، آناستازیا و سوتلانا پس از تبعید اجباری از ایران در پی جفاهای بی‌رحمانه و متعدد رژیم جمهوری اسلامی، به همراه خانواده خود به کشور ترکیه پناهنده شده و دوران بسیار سختی را در ترکیه میگذراند.

کشیش هانری مانوکیان که شاهد واقعه اسفناک انتقال کتابها توسط مامورین از کلیسا به ماشینهای مخصوص بود، با کمک خداوند دو بار از حمله قلبی نجات پیدا کردند، اما همین فشار‌ها و جفاها بودند که باعث وخیم شدن حال جسمانی ایشان در ۵ ماه اخیر شدند. مشکل کشیش مانوکیان از کبد ایشان شروع شده و رفته رفته باعث نارسایی کلیه‌ها و نیاز ایشان به دیالیز شدن منجر شد. امروز ۲۲ دسامبر ۲۰۱۶ قبل از انجام دیالیز، کشیش مانوکیان دچار ایست قلبی شده و عملیات احیا بر روی ایشان موفق نبود.

هانری مانوکیان در سال ۱۳۳۳ در تهران چشم به جهان گشود. با اینکه او در خانواده‌ای مسیحی متولد شده بود، به مسیحیت به دید شریعت مینگریست و رابطه با خداوند و تولد تازه را دریافت نکرده بود. هانری در جوانی درگیر اعتیاد به هروئین شد و به گفته خود او، شیطان توسط اعتیاد همه چیز را در زندگی او سیاه کرده بود. اما خداوند برای فرزند خود نقشه‌ای عالی در دست داشت.

در ۲۵ خرداد سال ۱۳۵۸ در سن ۲۵ سالگی، در حالی که در زندان قصر تهران دربند بود، هانری پس از شنیدن در مورد «پسر خدا بودن عیسی مسیح» تصمیم به سپردن قلب و جان و روح خود به خدای زنده، عیسی مسیح گرفت و تولد تازه از روح قدوس خدا را دریافت کرد. از آن روز به بعد، هانری مانوکیان وارد رابطه‌ای صمیمی با خداوند عیسی مسیح شد.

خداوند سلامتی و شادی را به زندگی هانری باز گردانید. هانری به قدرت آزادی بخشی که در ایمان به عیسی مسیح است پی برده زندگی خود را صرف خدمت به کلام خدا و موعظه پیغام عیسی مسیح نمود. وی باعث برکت و آزادی بسیاری از هموطنان خویش که همچون خود، در اسارت اعتیاد زندگی می کردند گشت.

اما رژیم جمهور اسلامی از همان ابتدای خدمت هانری مانوکیان، با وی به دشمنی برخاست و از هر راه و روشی برای  جلوگیری از خدمت هانری و دیگر خادمین در ایران استفاده کرد. این فشارها و جفاهای ناعادلانه و غیر انسانی حتی تا ترکیه بر هانری ادامه داشتند.

هانری در سال ۱۳۶۴ با مارینا ازدواج کرد. حاصل این ازدواج سه دختر هستند. هانری و مارینا ۳۱ سال با عشق، صمیمیت و برکات خداوند در کنار یکدیگر زندگی کردند.

Rev. Henry & his wife Marina
کشیش مانوکیان و همسرشان

هانری مانوکیان پس از ۲۶ سال خدمت در کلیسای جماعت ربانی مرکز در سال ۱۳۸۴ به کشیشی دست گذاری شد. او در طول خدمت درخشان خود برای خداوند باعث نجات، تحول و دگرگونی صدها نفر چه در ایران و چه در ترکیه شد.

کشیش مانوکیان در کنار کشیش آراماییس

شبکه خبر مسیحیان فارسی زبان (اف‌سی‌ان‌ان) از طرف این خبرگزاری، از طرف شورای کلیسایی ۲۲۲ و شورای جماعت ربانی ایران به خانواده محترم و بزرگوار مانوکیان تسلیت گفته و از خداوند طلب بردباری و آرامش مسیحایی برای این عزیزان میکند.

آنگاه آوازی از آسمان شنیدم که میگفت، «بنویس: خوشا به حال آنان که از این پس در خداوند میمیرند.»

و روح گفت: «آری آنان از رنج خود خواهند رَست، زیرا که اعمالشان از پی آنها خواهد آمد!» مکاشفه باب ۱۴ آیه ۱۳

مراسم خاکسپاری کشیش هانری مانوکیان در شهر آنکارا در ترکیه و توسط خادمین شورای کلیسایی ۲۲۲ و شورای جماعت ربانی ایران برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراسم خاکسپاری با ایمیل info@fcnn.com تماس حاصل فرمایید.

اتاق خبر اف‌سی‌ان‌ان

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا