باستان شناسان گفتند این اشیا طی عملیات تیم حفاری دانشگاه تل آویو،‌ به رهبری دکتر اریز بن-یوسف در معادن مس تیمنا، تپه آراوا یافت شده اند. این یافته ها اولین اکتشافات پارچه از این دوران اند و شامل پارچه هایی به رنگ ها و طرح ها و پیشینه های گوناگون اند.

بن یوسف گفت «تاکنون از این دوران، در مناطقی نظیر اورشلیم، مقیدو، هزور،‌ هرگز پارچه حفاری نشده است، و آنچه اکنون به دست آمده به ما امکانی یگانه در تماشای منظره ای از زندگی زمانه ای می دهند که تا کنون امکان دسترسی به آن را نداشته ایم. ما در این اکتشاف نمونه ای از پارچه هایی از کیسه، لباس، خیمه، طناب، و رشته به دست آورده ایم».

دانشگاه در یک گزارش مطبوعاتی اعلام کرد تکه های پارچه، گاه در اندازه های ۵ سانت در ۵ سانت، و رنگ های گوناگون، بافت های گوناگون، و تزئینات گوناگون اند.
دکتر اوریت شامیر، از پژوهشگران ارشد در دفتر کارشناسی عهد عتیق اسرائیل که مطالعات روی پارچه را مدیریت می کند، اظهار داشت برخی از این پارچه ها به پارچه هایی شباهت دارند که تنها در دوران رومی ها تولید می شدند.

دره تیمنا که اکنون پارک ملی است، در زمان پادشاهی سلیمان، معدن بوده و ده ها تاسیسات ذوب فلز داشته است.

تکه هایی از کوره، لباس، پارچه، طناب، و شماری از ذره های مواد غذایی در حفاری های ۲۰۱۳ یافت شده اند که روز چهارشنبه به اطلاع عمومی رسید. قدمت این اشیا به قرن دهم پیش از میلاد می رسد، زمانی که، بنا به انجیل، سلیمان پادشاه بر اسرائیل قدیم سلطنت می کرد.

همچنین، از همین دوران،‌ هفتگانه، شامل دو غله و هفت میوه می شود و تنها در سرزمین اسرائیل می روییده، به دست آمده است. این اکتشاف، توسط آزمایشات رادیو کربن معین و تایید شده است.

بن-یوسف اظهار داشت که گفته می شود این معادن از سوی قبایل ادومی اداره می شدند. نگاهی به شیوه های پیچیده زندگی اجتماعی این قبیله، از طریق این اکتشافات ممکن شده است.

به گفته بن-یوسف، گوناگونی پارچه ها همچنین اطلاعات تازه و مهمی را در مورد ادومی ها در اختیار می گذارد که بنا به کتاب مقدس، با پادشاهی بنی اسرائیل به جنگ برخاسته اند. ما پارچه هایی با بافت ساده، و طرح های پیچیده یافته ایم که پوشاک طبقات بالای جامعه بوده است. پارچه های لوکس که بافندگان و هنرمندان ماهر و معتبری که کوره های مس را اداره می کردند، به تن داشته اند. آنها گردانندگان کوره های ذوب فلز بوده اند که خود روندی بسیار دشوار و پیچیده داشته است.

دانشگاه، در گزارش مطبوعاتی گفت اشیائی که در این محل به دست آمده است نشان می دهد که معادن مس، «سیلیکون ولی» های زمان خود بوده اند. مس برای تهیه ابزار و تجهیزات جنگی به کار می رفته و از باارزش ترین منابع جوامع باستانی بوده ست. احتمالا معدنچیان تیمنای باستان را بردگان و یا زندانیان تشکیل می داده اند. اما عملیات ذوب سنگ و تبدیل به فلز، نیاز به مهارت بسیار و تنظیمات بسیار حساس داشته است.

بن یوسف اضافه کرد که «تملک بر معادن مس، به معنای دارا بودن قدرتی عظیم بوده است، همانطور که امروزه نفت چنین جایگاهی را دارد. اگر کسی دانش و مهارت کافی برای تهیه مس داشت، در عرصه فناوری پیچیده آن زمان، فردی معتبر و با ارزش به شمار می آمد. حتی ممکن بود به نظر، فردی جادویی و یا ماورای بشری به شمار بیاید، و از مقام و مرتبه اجتماعی بر این اساس برخوردار باشد.

دانشگاه در توضیحات خود برشمرد که «بر همین اساس، غذا، آب، پارچه می بایست از نقاط دوردست به کویر، به داخل دره، و به داخل معادن و تاسیسات مس منتقل می شد.

آخرین اکتشافات، که پارچه بوده است، که بخش اعظم آن در نقاطی بسیار دور از تیمنا و در کارگاه های تخصصی پارچه بافی تولید شده اند، نگاهی به شیوه های تجاری و اقتصاد منطقه در آن زمان می اندازد.

دانشجوی فوق لیسانس دانشگاه تل آویو، ونسا ورکمن، گفت «در اکتشافات، پارچه هایی را یافتیم که تولید محلی نبوده اند. به احتمال بسیار زیاد از دره اردن یا شمال اسرائیل به محل منتقل شده است. بسیاری از این پارچه ها از پشم گوسفند اند، که در اکتشافات این دوره زمانی یافت نشده است. به این ترتیب می ببینیم که صنعت پارچه بافی، و نیز تجارت، تا چه اندازه پیشرفته و پیچیده بوده است».