اخبار ایران

آغاز محاکمه ناهید تقوی به اتهام “امنیتی” در دادگاه انقلاب اسلامی

دادگاه انقلاب تهران محاکمه ناهید تقوی، شهروند دوتابعیتی ایرانی‌آلمانی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی آغاز کرد. مریم کلارن نسبت به وضعیت جسمانی مادر خود ابراز نگرانی کرده است. تاریخ برگزاری جلسه بعدی دادگاه ناروشن است.

جلسه نخست محاکمه ناهید تقوی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران روز ۲۸ آوریل (هشتم اردیبهشت) برگزار شد. گفته شده است که جلسه بعدی محاکمه او به‌زودی برگزار می‌شود. این در حالی است که تاریخ دقیقی برای برگزاری این جلسه اعلام نشده است.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۸ آوریل از نخستین جلسه برگزاری محاکمه ناهید تقوی خبر داده است. ناهید تقوی که ۶۶ سال سن دارد، اکتبر سال پیش (۲۵ مهرماه) در آپارتمان خود در تهران بازداشت شد.

بنا بر اطلاعاتی که از سوی جامعه بین‌المللی دفاع از حقوق بشر منتشر شده است، ناهید تقوی یکی از کنشگران مدنی و از مدافعان حقوق زنان و آزادی بیان بوده است.

مریم کلارن، دختر ناهید تقوی با انتشار یک پست توییتری، خبر از آغاز محاکمه مادر خود در شعبه یاد شده دادگاه انقلاب اسلامی تهران داده است. دختر ناهید تقوی نیز از تاریخ برگزاری جلسه بعدی محاکمه مادر خود ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

مریم کلارن گفته است که مادرش در زندان پس از هفت ماه از حق ملاقات با برادران خود برخوردار شده است. این در حالی است که برادران ناهید تقوی از شرکت در جلسه محاکمه او منع شده بودند.

مسئولان جمهوری اسلامی ایران اتهام ناهید تقوی را “امنیتی” دانسته و او را متهم به تبلیغ علیه نظام کرده‌اند.

مریم کلارن به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است که مادرش آرشیتکت بوده و در حال حاضر در زندان اوین زندانی است.

دختر ناهید تقوی در عین حال اعلام کرده است که مادر او طی چهار هفته گذشته در حبس انفرادی به سر برده است. مریم کلارن نسبت به وضعیت سلامتی مادر خود در زندان اوین ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس اظهارات مریم کلارن، وکیل مدافع مادرش پس از گذشت چند ماه، روز شنبه گذشته برای نخستین بار به متن کیفرخواست و پرونده موکل خود دسترسی یافته است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز در ماه اکتبر سال گذشته اعلام کرده بود که از خبر بازداشت این شهروند دوتابعیتی ایرانی آلمانی مطلع شده است.

جامعه بین‌المللی دفاع از حقوق بشر ناهید تقوی را بی‌گناه دانسته و خواستار آزادی فوری این فعال مدنی و مدافع حقوق زنان شده است.

 

منبع:‌DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا