پناهندگی و مهاجرت

یک سیاستمدار آلمانی خواستار بررسی پرونده ردشده مسیحی ایرانی شد

یک نماینده پارلمان آلمان از دولت این کشور خواسته است، در ارتباط با مسیحی وضعیت واقعی ایران را بررسی کند. پناهجویان مسیحی گفته‌اند نهادهای آلمانی تقاضای پناهجویی آنها را قبول نمی‌کنند.

فولکر کاودر نماینده پارلمان آلمان و رئیس سابق فراکسیون حزب دمکرات مسیحی در بوندستاگ روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور (۲۰ سپتامبر) در مصاحبه با روزنامه آلمانی “ولت” از دولت آلمان خواست پرونده مسیحی ایرانی را که تقاضای پناهندگی‌شان در آلمان رد شده، مورد بررسی قرار دهد.

این سیاستمدار آلمانی خواستار آن شد که در رابطه با رسیدگی و بررسی پرونده مسیحی وضعیت واقعی ایران مورد توجه قرار بگیرد.

کاودر قبلا نیز خواستار توقف اخراج مسیحی ایرانی از آلمان شده بود. او هشدار داد که این افراد در ایران با خطر اعدام روبرو هستند.

روز دوشنبه ۲۰ سپتامبر نتیجه تحقیات موسسه کمک‌های مسیحی Open Doors منتشر شد که در آن گفته شده است اداره رسیدگی به امور پناهندگی و مهاجرت آلمان درباره جدی بودن اعتقاد مسیحیان بارها تردید نشان داده و خواستار اخراج این شده، درحالی که وضعیت در کشورهای این مسیحی بسیار خطرناک است.

به گفته موسسه یاد شده بیش از پنج هزار مسیحی تجربیات خود را در تحقیقات انجام گرفته به اشتراک گذاشتند و گفتند اداره امور پناهندگی و مهاجرت آلمان بیشتر اوقات تأئیدیه‌ها و نامه‌های کشیشان را در مورد جدی بودن وضعیت آنها به رسمیت نمی‌شناسد.

مسیحیان در مصاحبه با کارمندان این اداره نتوانسته‌اند گرویدن خود به مسیحیت را ثابت کنند. بیش از دو هزار نفر از این افراد گفتند تائیدیه آنها از طرف اداره مزبور رد شده‌ است.

اداره رسیدگی به امور پناهندگی و مهاجرت آلمان ضمن رد اتهامات گفته است انتقادات کلی راجع به شیوه تصمیم‌گیری در گزارش و تحقیقات بیان شده را رد می‌کند و تغییر دین متقاضیان پناهجویی در روند پناهندگی مورد توجه قرار می‌گیرد.

سازمان کمک‌های مسیحی شکایت کرده است که هیچ استاندارد یکسانی برای آزمون پناهجویان مسلمان که مسیحی شده‌اند وجود ندارد. نهادهای دولتی آلمان بارها نسبت به اطلاعات ارائه شده توسط پناهجویان و جوامع مسیحی در آلمان تردید نشان دادند.

در تحقیقات موسسه مسیحی Open Doors  وضعیت پنج هزار و ۲۰۷ مسیحی از جمله سه هزار و ۸۱  مسیحی از ایران، ۸۵۵ از سوریه، ۷۵۴ نفر از افغانستان، ۲۰۶ از عراق و همچنین دیگر مسیحی از پاکستان، اریتره و نیجریه مورد ارزیابی قرار گرفته است.

در این تحقیقات ۱۳۳ کلیسای پروتستان از همه ایالت‌های آلمان شرکت کردند و تجربیات پناهجویان  مسیحی از سال ۲۰۱۷ تا مه ۲۰۲۱ مورد ارزیابی قرار گرفته است.

منبع: DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا