رویدادهای جهان

پلیس بین‌الملل مدیرعامل سابق بانک سرمایه را به ایران تحویل داد

رسانه‌های ایران می‌گویند که علی‌رضا حیدرآبادی‌پور، مدیرعامل سابق بانک سرمایه که از ایران گریخته بود، با هماهنگی پلیس بین‌الملل به ایران عودت داده شده است. اولین بار است که اروپا یک متهم اقتصادی را به ایران بازمی‌گرداند.

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که علی‌رضا حیدرآبادی‌پور، مدیرعامل پیشین بانک سرمایه و از متهمان یک پرونده بزرگ فساد اقتصادی، توسط پلیس بین‌الملل در اسپانیا دستگیر شده و به ایران برگردانده شده است.

حیدرآبادی‌پور هنگام تحقیقات اولیه پیرامون پرونده فساد مدیران بانک سرمایه ایران را ترک کرده بود. او با دو اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق خیانت در امانت و تحصیل مال نامشروع، به شکل غیابی به ۱۲ سال حبس محکوم شده است.

نماینده دادستان تهران سال گذشته (خردادماه ۹۸ / ژوئن ۲۰۱۹) از بازداشت علی‌رضا حیدرآبادی‌پور در اسپانیا خبر داد، و اکنون او پس از بیش از یک سال به ایران برگردانده شده است.

به گفته رسانه‌های ایران این اولین بار است که یک مجرم اقتصادی از اروپا به کشور بازگردانده می‌شود.

سردار هادی شیرزاد، رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی، هنگام ورود متهم در فرودگاه بین‌المللی تهران، گفت: «متهم برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی می‌شود».

“پرونده فساد بزرگ”

علیرضا حیدرآبادی‌پور در بهمن ۱۳۹۴ به مدیرعاملی بانک سرمایه گماشته و حدود پنج ماه بعد در خرداد ۹۵ از این سمت برکنار شد.

او با قرار پنج میلیارد تومانی آزاد بود اما در اواخر سال ۱۳۹۷ خورشیدی، در زمان تحقیقات ابتدایی درباره پرونده فساد در بانک سرمایه، به شکل غیرقانونی از ایران خارج شد.

دادگاه رسیدگی به پرونده مدیران بانک سرمایه که متهم به فساد اقتصادی و اختلاس بودند برای چند سال در جریان بوده و تاکنون هفت نفر از متهمان این پرونده در مجموع به ۶۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

علی بخشایش و محمدرضا توسلی، مدیران عامل سابق بانک سرمایه، و پرویز کاظمی رئیس سابق هیات مدیره، به زندان محکوم شده‌اند.

حسین هدایتی که رسانه‌های ورزشی ایران به او لقب “عابر بانک” داده‌اند به جرم “پولشویی، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت” در این پرونده به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

هادی رضوی به پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه با هدف خارج کردن حدود ۱۰۷ میلیارد تومان از این بانک بدون تودیع وثیقه و تحصیل مال نامشروع متهم شده بود.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، استرداد مدیرعامل فراری بانک سرمایه به ایران را “یک گام مهم در جهت ناامن کردن فضا برای مجرمان اقتصادی” دانست.

به گزارش ایسنا، کدخدایی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته است: “امنیت برای فعال اقتصادی، ناامنی برای مجرم اقتصادی!”

 

منبع: DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا