اخبار ایران

ابراز همبستگی صدها هنرمند و سینماگر با مردم خوزستان

شماری از کنشگران فرهنگ و سینما، از جمله حسین علیزاده در پیام‌ها و بیانیه‌های جداگانه‌ای همبستگی خود را با مردم خوزستان اعلام کرده‌اند و برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی با معترضان را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

حسین علیزاده، آهنگساز و نوازنده سرشناس در پیام کوتاهی که به صورت شعر نوشته شده، همبستگی خود را با مردم خوزستان اعلام کرده است.

او نوشته است:‌«آب یا خون؟ مردم خونگرم خوزستان آب می‌خواهند نه خون!» در ادامه متن آمده است:‌ «بشنو! صدای قلب ایران می‌تپد، در جان ایران.»

بیش از ۳۳۰ نفر از سینماگران و کنشگران فرهنگ و هنر نیز در متن کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، هبستگی خود را با مردم خوزستان اعلام کرده‌اند.

در این پیام آمده است:‌ «ما با هم‌میهنان خوزستانی، به جان آمده از ظلم و خشونت و تبعیض، همبسته‌ایم.» این پیام را محمد رسول‌اف، فیلمساز سرشناس در یک پیام توییتری منتشر کرده است.

سینماگران در ادامه این پیام سوء‌مدیریت در کشور را مورد انتقاد قرار داده‌ و تصریح کرده‌اند: ‌«دزدسالارانی که با غارتگری به محیط زیست و منابع و فرهنگ ایرانیانان تاخته‌اند، شایسته مسئولیت نیستند.» این سینماگران و کنشگران فرهنگ و هنر هشدار داده‌اند که “تداوم این وضعیت، موجب نابودی ایران خواهد شد”.

حامد بهداد، بازیگر سینما نیز با اشاره به مردم خوزستان گفته است:‌ «آنها نیازمند یا ناتوان نیستند. آنها جمع شدند تا از حقوق خود دفاع کنند. از حقوق و حق تمام مردم ایران دفاع کنند.» بهداد با اشاره به مشکل دیرپای زیست محیطی گفته است:‌ «جمع شدند تا بفهمانند که خشک کردن جلگه خوزستان، کل فلات ایران را نابود می‌کند.»

امروز چهارشنبه ۳۰ تیر (۲۱ ژوئن) گروهی از سینماگران نیز مقابل “خانه هنرمندان ایران” در تهران جمع شدند و همبستگی خود را با مردم خوزستان ابراز کردند. مسعود کیمیایی، نوید محمدزاده، فرشته حسینی، کیانوش عیاری و سجاد افشاریان نیز در این جمع حضور داشتند.

 

منبع: DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا