پناهندگی و مهاجرت

فرانسه تایید کرد؛ سیروان علی‌پور، پناهجوی ۲۳ ساله ایرانی، در میان جان‌باختگان کانال مانش

سه هفته پس از واژگونی قایق حامل پناهجویان هنگام عبور از کانال مانش، مقام‌های فرانسه مرگ سیروان علی‌پور، پناهجوی ۲۳ ساله ایرانی، را تایید کردند.

دولت فرانسه هویت ۲۶ نفر از مجموع ۲۷ جانباخته این حادثه را اعلام کرده است. در میان قربانیان ۱۶ کرد عراقی و چهار افغان نیز شناسایی شده‌اند.

به گزارش منابع حقوق بشری، سیروان علی‌پور اهل شهر سردشت در آذربایجان غربی بود.

ده‌ها پناهجو روز سوم آذر امسال در حالی‌که سعی داشتند با استفاده از یک قایق بادی و با عبور از کانال مانش به صورت غیرقانونی خود را به بریتانیا برسانند، غرق شدند.

این نخستین بار نیست که پناهجویان ایرانی در در این مسیر جان خود را از دست می‌دهند. آبان‌ پارسال نیز پنج عضو خانواده «ایران‌نژاد» از جمله سه کودک قربانی حادثه‌ای مشابه شدند. این خانواده هم از اهل سردشت بودند و قصد داشتند از فرانسه به بریتانیا مهاجرت کنند.

مرگ پناهجویان به یکی از عوامل تنش‌‌زا در روابط فرانسه و بریتانیا مبدل شده است.

پلیس فرانسه می‌گوید اقدام‌های خود برای جلوگیری از حرکت مهاجران به سوی بریتانیا را افزایش داده است. با این حال، آمارهایی که اداره مهاجرت بریتانیا منتشر کرده است نشان می‌دهد تعداد مهاجرانی که با عبور از کانال مانش به سواحل آن کشور رسیده‌اند در سال جاری به میزان چشمگیری افزایش یافته است.

نهادهای امدادرسانی غیردولتی و گروه‌های مدافع پناهجویان می‌گویند در صورت تشدید کنترل انتظامی ممکن است قاچاقچیان و مهاجران برای گریختن از پلیس از روش‌های خطرناک‌تری استفاده کنند.

 

منبع: رادیو فردا

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا