رویدادهای جهان

سازمان ملل: ۲۰ میلیون نفر به‌دلیل خشکسالی در شاخ آفریقا در معرض قحطی هستند

سازمان ملل روز سه‌شنبه ۳۰ فروردین هشدار داد به‌دلیل تاخیر در بارش باران که خشکسالی در کنیا، سومالی و اتیوپی را تشدید کرده است ۲۰ میلیون نفر در معرض قحطی و گرسنگی هستند.

خشکسالی چند ماهه در شاخ آفریقا بخش زیادی از مزارع کشاورزی و دام‌ها را نابود کرده و میلیون‌ها نفر در جستجوی آب و مواد غذایی ناگزیر شده‌اند که محل زندگی خود را ترک کنند.

برنامه جهانی غذا روز سه‌شنبه گفت: «به‌دلیل تاخیر یک ماهه در بارش باران جمعیتی که در طول سال ۲۰۲۲ در معرض خشکسالی قرار می‌گیرد از رقم فعلی که حدود ۱۴ میلیون نفر است به حدود ۲۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت».

این نهاد در بخش دیگری از بیانیه خود افزود: «اگر وضعیت فعلی ادامه پیدا کند حدود شش میلیون یا ۴۰ درصد از جمعیت سومالی با کمبود شدید مواد غذایی روبرو خواهند شد و احتمال وقوع قحطی به یک خطر جدی بدل می شود».

در کنیا حدود نیم میلیون نفر در مرز بحران گرسنگی هستند و ساکنان شمال این کشور که برای تامین مواد غذایی خود به دامپروری متکی هستند بیش از همه در معرض خطرند.

به گفته برنامه جهانی غذا، جمعیت محتاج کمک‌های غذایی در کنیا در یک بازه زمانی دو ساله چهار برابر شده است.

ضریب سوءتغذیه در جنوب و جنوب شرقی اتیوپی که به شدت از خشکسالی آسیب دیده، از آستانه وضعیت بحرانی عبور کرده است و در نواحی شمالی کشور نیز به‌دلیل جنگ بین نیروهای دولتی و شورشیان تیگرای که از ۱۷ ماه پیش شروع شد تولید و توزیع مواد غذایی مختل شده است.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد می‌گوید بخشی از مناطق شاخ آفریقا از سال‌ها پیش به‌دلیل جنگ‌های محلی، فقر و هجوم ملخ‌ها با بحران مواد غذایی روبرو بوده است. نماینده این سازمان در کشورهای اتحادیه آفریقا گفت: «برای جلوگیری از وقوع یک بحران بشری باید هم اکنون اقدام کرد».

برنامه جهانی غذا می‌گوید افزایش شدید بهای سوخت و موادغذایی و اختلال در نقل‌وانتقال بین‌المللی کالاها تحت تاثیر جنگ در اوکراین، بحران گرسنگی در شاخ آفریقا را تشدید کرده است.

این نهاد هشدار داد که فقدان بودجه به یک فاجعه منجر خواهد شد و برای تداوم کمک‌های بشردوستانه در این منطقه طی شش ماه آینده ۴۷۳ میلیون دلار کمک مالی تقاضا کرد.

این نهاد می‌گوید پس از درخواست قبلی خود برای کمک مالی در ماه فوریه امسال فقط چهار درصد از بودجه مورد نیاز را دریافت کرده است.

همزمان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد می‌گوید برای تامین مواد غذایی مورد نیاز ۱.۵ میلیون نفر در سه کشور شاخ آفریقا ۶۰ درصد کسری بودجه دارد.

مسئول بخش آفریقای شرقی این سازمان گفت: «تجارب قبلی نشان داده که اقدام سریع برای پیشگیری از وقوع فجایع بشری بسیار مهم است ولی به‌دلیل کمبود منابع مالی ما تاکنون نتوانسته‌ایم اقدامات لازم را انجام دهیم».

مناطق شرقی قاره آفریقا در سال ۲۰۱۷ نیز دچار خشکسالی شد ولی اقدامات بشردوستانه نهادهای بین‌المللی از وقوع قحطی در سومالی پیشگیری کرد.

اما در خشکسالی مشابهی که سال ۲۰۱۱ در این کشور روی داد به‌دلیل کمبود کمک‌های خارجی حداقل ۲۶۰ هزار نفر که نیمی از آن‌ها کودکان زیر شش سال بودند بر اثر گرسنگی و بیماری‌های ناشی از گرسنگی جان خود را از دست دادند.

کارشناسان و نهادهای علمی سازمان ملل می‌گویند به دلیل تغییرات اقلیمی کره زمین، موارد وقوع و شدت پدیده‌های جوی ویرانگر نظیر خشکسالی و سیل افزایش یافته است.

 

منبع: رادیو فردا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا