رویدادهای جهان

شهردار ماریوپل: پوتین عامل قتل عام هزاران غیرنظامی است

مقام‌های محلی احتمال می‌دهند در گورهای دسته جمعی در شهر منهوش نزدیک ماریوپل تا ۹ هزار غیرنظامی اوکراینی دفن شده باشند. شهردار ماریوپل کشتار غیرنظامیان در این منطقه را با اقدام مشابه نازی‌ها در نزدیکی کی‌یف مقایسه کرد.

بندر ماریوپل و مناطق اطراف آن از نخستین روزهای تجاوز نظامی روسیه به اوکراین که ۲۴ فوریه آغاز شد در محاصره نیروهای روسی قرار گرفتند.

شورای شهر ماریوپل شامگاه پنج‌شنبه، ۲۱ آوریل در کانال تلگرامی خود از قول وادیم بویچنکو، شهردار این شهر روسیه را به قتل عام غیرنظامیان متهم کرد و از جامعه جهانی خواست به این جنایت واکنش نشان دهند.

منابع اوکراینی احتمال می‌دهند در شهرک منهوش در نزدیکی این بندر تا ۹ هزار غیرنظامی در گورهای دسته جمعی دفن شده باشند.

در تصویرهای ماهواره‌ای که در رسانه‌های اوکراینی منتشر و اصالت آنها تا کنون توسط منابع مستقل تائید نشده، تعدادی گور دسته جمعی در حدود ۲۰ کیلومتری غرب ماریوپل به چشم می‌خورد که شمار آنها از روزهای پایانی ماه مارس به بعد رو به افزایش بوده است.

مقایسه کشتار غیرنظامیان با اقدام سربازان نازی

شهردار ماریوپل کشتار غیر نظامیان در شهرک منهوش را با قتل عام‌هایی مقایسه کرده که نازی‌های آلمان در جریان جنگ دوم جهانی در منطقه “بابی یار” نزدیک کی‌یف مرتکب شدند.

وادیم بویچنکو شهر منهوش را یک “بابی یار جدید” (Babyn Jar) خوانده و گفته آن زمان هیتلر یهودیان، اسلاوها و کولی‌ها را سر به نیست کرد و اکنون ولادیمیر پوتین اوکراینی‌ها را نابود می‌کند. او رئیس جمهوری روسیه را متهم کرد که در ماریوپل هم ده‌ها هزار غیرنظامی را قتل عام کرده است.

شهردار ماریوپل با اشاره به حوادثی که پس از محاصره و اشغال این منطقه رخ داده خواستار “اقدام قاطع” جامعه جهانی شد تا به گفته او با هر وسیله ممکن جلوی ادامه این “قتل عام” گرفته شود.

به گزارش “تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، رسانه‌های اوکراینی گورهای دسته جمعی در شهرک منهوش را با نمونه‌های مشابهی مقایسه کرده‌اند که پس از عقب‌نشینی سربازان روسی از اطراف کی‌یف در این منطقه کشف شد.

مطابق عکس‌ها، ویدئوها و گزارش‌هایی که از حومه کی‌یف، از جمله شهرک بوچا منتشر شد، ظاهرا سربازان روسی پیش از عقب‌نشینی تعداد زیادی از شهروندان غیرنظامی را به قتل رسانده و جسد آنها را در گورهای دسته جمعی دفن کرده‌اند.

روسیه دخالت در کشتار غیرنظامیان در حومه کی‌یف را رد کرده و مدعی شده تصویرهای منتشر شده صحنه‌سازی و اتهام ارتکاب جنایت جنگی به سربازان روسی بی‌اساس است.

بویچنکو سربازان روسی را متهم کرده که جسد قربانیان غیرنظامی را از خیابان‌های شهر بندری ماریوپل به مرور جمع‌آوری کرده و برای پنهان کردن جنایات خود آنها را با کامیون به گورهای دسته جمعی حفر شده در اطراف شهرک منهوش منتقل کرده‌اند.

زلنسکی: مقاومت در ماریوپل ادامه دارد

روسیه ادعا می‌کند بندر ماریوپل را به طور کامل تصرف کرده و فقط چند صد نفر در یک کارخانه ذوب آهن باقی مانده که در محاصره کامل قرار دارند.

شهردار ماریوپل می‌گوید هنوز حدود ۱۰۰ هزار نفر در این شهر هستند و تاکید می‌کند فهم این مسئله مهم است که سرنوشت و جان این افراد فقط در اختیار یک نفر و شخص ولادیمیر پوتین است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در تازه‌ترین پیام ویدئویی خود گفته که برخلاف تمام ادعاهای “اشغالگران”، مقاومت در برابر نیروهای روسی در ماریوپل همچنان ادامه دارد.

پوتین صبح پنج‌شنبه تسخیر کامل ماریوپل را خاتمه یافته اعلام کرد. منابع روسی گفته‌اند فقط حدود ۲ هزار سرباز اوکراینی و نیروهای خارجی در کارخانه ذوب آهن باقی مانده‌اند.

رئیس جمهوری روسیه دستور داده کارخانه‌ای که نظامیان اوکراینی و تعدادی غیرنظامی به آن پناه برده‌اند به طور کامل محاصره شود و از نظامیان خواسته سلاح خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند.

 

منبع:‌ DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا