اخبار ایران

احضار فعالان مدنی برای اجرای احکام در سایه بحران کرونا

یک فعال مدنی در خوزستان، یک شهروند بهایی و چهار نوکیش مسیحی برای اجرای حکمشان به زندان فرا خوانده شده‌اند. صبا کرد افشاری نیز که از اتهام “اشاعه فساد و فحشا” تبرئه شده بود، مجددا به این اتهام به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

بحران شیوع کرونا، وضعیت اسف‌بار اقتصادی در اثر کاهش شدید فروش نفت و بحران‌های زیست‌محیطی مثل آتش گرفتن جنگل‌ها و هجوم ملخ‌ها ظاهرا هیچیک مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران را از تعقیب و آزار فعالان مدنی باز نداشته است.

به گزارش ایرنا پلاس، یک فعال مدنی خوزستان به نام شهاب‌الدین نظری، به یک سال حبس قطعی محکوم شده است.

این فعال مدنی به ایرنا پلاس گفته که این حکم در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه صادر شده و به درخواست متهم به دادگاه تجدیدنظر رفته بود. دادگاه تجدید نظر عینا حکم را تایید کرده است.

به گفته نظری، دادگاه تجدید نظر بدون حضور او برگزار شده و او فرصت نداشته تا ادله خود را برای تجدید نظر در حکم ارائه دهد.

او درباره اتهاماتش به ایرنا پلاس گفته است: «ما در این مدت مسائل محیط‌ زیستی و حقوق اقوام را پیگیری می‌کردیم و در ابتدا اتهام عضویت در گروه‌های معاند نظام به بنده نسبت داده شد، اما نهایتاً چون سندی در این باره موجود نبود، اتهام تبلیغ علیه نظام به قوت خود باقی ماند.»

شهاب‌الدین نظری فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد شیراز در شهریور ماه سال ۱۳۹۷ در منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت شد.

۱۵ سال حبس برای اعتراض به حجاب اجباری

صبا کرد افشاری، فعال مدنی که در دادگاه تجدیدنظر از اتهام “اشاعه فساد و فحشا” تبرئه شده بود، بار دیگر به همین اتهام به ۱۵ سال حبس محکوم و اجرای حکم در زندان به او ابلاغ شده است.

حسین تاج، وکیل صبا کرد افشاری در حساب توییتری خود ضمن اعلام این خبر نوشته که موضوع را از طریق حفاظت اطلاعات قوه قضاییه پیگیری خواهد کرد.

صبا کرد افشاری خرداد ماه سال گذشته به دلیل اعتراض به حجاب اجباری بازداشت و سپس به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

او در دادگاهی که در شهریور ماه برگزار شد به اتهام “تشویق به فساد و فحشا، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام” مجموعا به ۲۴ سال حبس محکوم شد.

از میان این اتهامات بابت “تشویق به فساد و فحشا” ۱۵ سال حبس برای این فعال مدنی صادر شده بود. این حکم چون طولانی‌ترین مدت حبس بود، همین هم قابل اجرا بود. اما او در دادگاه تجدید نظر از این اتهام تبرئه شد. حال اما بر اساس نامه‌ای که در زندان به او داده شده، باید ۱۵ سال حبس را بگذراند.

حسین تاج وکیل خانم کرد افشاری به دویچه وله گفت که از نظر قانونی چنین چیزی ممکن نیست و آرای دادگاه‌های تجدید نظر در این موارد قطعی هستند. به گفته او، احتمالا اشتباهی روی داده است.

این وکیل دادگستری تصریح کرد که موضوع را از حفاظت اطلاعات قوه قضاییه پیگیری کرده و مطمئن است که آنها آن را بررسی خواهند کرد.

فشار بر اقلیت‌های دینی

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از احضار چهار نوکیش مسیحی به منظور اجرای حکم پنج سال زندان برای هر یک از آنها خبر داده است.

این چهار نفر به نام‌های حسین کدیور، خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان و محمد وفادار به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” هر یک به پنج سال حبس محکوم شده‌اند. این حکم در دادگاه تجدید نظر بدون حضور متهم و وکیل عینا تایید شده است.

این پنج نفر بهمن ماه سال گذشته در دو روز مختلف در دو کلیسای خانگی بازداشت شدند. نهاد بازداشت‌کننده این شهروندان سازمان اطلاعات سپاه بوده است.

همچنین به گزارش هرانا، یک شهروند بهایی در اصفهان برای اجرای حکمش راهی زندان شد. ویدا حقیقی نجف‌آبادی روز دوشنبه ۱۲ خرداد برای گذراندن یک سال حبس راهی زندان شد.

دستگیری این شهروند بهایی در یزد به همراه ۱۶ شهروند بهایی دیگر صورت گرفته بود.

 

منبع: DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا