اخبار ایران

دیدار بلینکن و راب؛ تکذیب تبادل زندانی با ایران به ازای پول

وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا با رد هرگونه توافق با ایران برای تبادل زندانی به ازای پول، از تلاش دیپلماتیک در این زمینه خبر دادند. دومینیک راب بحث آزادی نازنین زاغری در قبال پرداخت بدهی لندن به تهران را نادقیق خواند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و دومینیک راب، همتای بریتانیایی او ، ضمن تاکید بر تلاش‌دیپلماتیک برای آزادی شهروندان‌شان در ایران، گزارش‌های منتشر شده مبنی بر انجام توافق با تهران برای تبادل زندانی به ازای پول را نادرست خواندند.

این دو  پس از دیدار با یکدیگر در  حاشیه نشست “جی ۷” نشستی خبری برگزار کردند. دومینیک راب گزارش‌های مربوط به آزادی نازنین زاغری به ازای پرداخت بدهی قدیمی لندن به تهران را “نادقیق” توصیف کرد..

آنتونی بلینکن نیز تاکید کرد که برگرداندن شهروندان بازداشتی به خانه، اولویت اصلی آمریکاست و افزود: «باید قویا در برابر بازداشت،های خودسرانه شهروندان‌مان که با انگیزه‌های سیاسی صورت می‌گیرد موضع بگیریم.»

وزیر خارجه بریتانیا نیز در سخنانی مشابه به خبرنگاران گفت: «دولت بوریس جانسون سرگرم تلاشی فشرده به منظور آزاد کردن شهروندان بازداشتی در ایران است.»

دومینیک راب، آزادی زندانیانی را که خودسرانه و غیرقانونی در ایران بازداشت شده‌اند، وظیفه ایران دانست.

راب پیشتر گفته است که شیوه رفتار ایران با نازنین زاغری – رتکلیف مصداق شکنجه است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، شامگاه دوشنبه تاکید کرد که آزادی خانم زاغری و بدهی ده‌ها ساله بریتانیا به ایران، دو مقوله جدا از هم هستند اما لندن هر کاری برای آزادی این زندانی دو تابعیتی انجام خواهد داد.

شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی و روزنامه “المیادین” وابسته به حزب‌الله لبنان، روز یکشنبه (۲ مه/ ۱۲ اردیبهشت) گزارش داده‌‌  بودند که تهران و لندن در مذاکرات خود بر سر آزادی خانم زاغری به ازای ۴۰۰میلیون پوند طلب ایران از بریتانیا توافق کرده‌اند.

حجت کرمانی، وکیل خانم زاغری نیز اعلام کرده که از چنین موضوعی اطلاع ندارد و ابلاغی مبنی بر آزادی موکلش دریافت نکرده است.

 

منبع: DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا