رویدادهای جهان

وال‌استریت ژورنال: عربستان رئیس‌جمهور یمن را وادار به استعفا کرد

وال‌استریت ژورنال به نقل از مقا‌م‌های عربستان و یمن می‌نویسد، عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن با فشار عربستان مجبور به کناره‌‌گیری شد. به نوشته این روزنامه هادی اکنون در خانه‌اش در ریاض حبس است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشته است که عربستان سعودی در اوایل ماه جاری (آوریل) به عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن فشار آورد تا از سمت خود کناره‌گیری کند.

در این گزارش که یکشنبه ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) انتشار یافته، آمده که مقا‌م‌های سعودی هادی را در خانه‌اش در ریاض حبس کرده و ارتباطاتش را محدود ساخته‌اند.

هادی در ۷ آوریل اعلام کرد که استعفا داده و در آتش‌بس شکننده در کشورش، وظایف خود را به شورای جدید رهبری یمن  واگذار کرده است.

این آتش‌بس که با وساطت سازمان ملل متحد با آغاز ماه رمضان میان نیروهای دولت به رسمیت‌شناخته شده هادی و شبه‌نظامیان حوثی پا گرفت، امید به پایان جنگ داخلی چندین ساله یمن را افزایش داده است.

وال استریت ژورنال به نقل از مقا‌م‌های یمنی و سعودی که نامشان ذکر نشد، گفته است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان طی دستوری کتبی به رئیس‌جمهور یمن خواستار واگذاری قدرت به شورایی شده که متشکل از هشت نماینده از گرو‌‌ه‌های مختلف یمنی است.

این مقام‌ها گفته‌اند، برخی مقام‌های سعودی تهدید کرده‌اند که در غیر این صورت اسناد مربوط به آن‌چه که آن‌ها “فساد هادی” خوانده‌اند را منتشر خواهند کرد.

یک مقام سعودی گفته است، هادی از زمان ترک سمت خود در خانه‌اش در ریاض حبس و از دسترسی به تلفن محروم است.

اما یک مقام دیگر عربستان می‌گوید، هادی به استعفا تشویق شده چرا که جناح‌های مختلف یمنی اعتماد خود به توانایی او برای رهبری این کشور خاورمیانه‌ای را از دست داده‌اند.

عربستان سعودی از کناره‌گیری هادی استقبال کرده و به همسایه جنگ‌زده خود وعده سه‌میلیارد دلار کمک داده است.

هفت سال است که دولت هادی که از سوی جامعه بین‌ا‌لمللی به رسمیت شناخته شده با شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی درگیر است. با این که از سال ۲۰۱۵ ائتلاف تحت رهبری عربستان از دولت هادی حمایت نظامی می‌کند، حوثی‌ها همچنان کنترل صنعا و بخش عمده‌ای در شمال کشور را در دست دارند.

هادی پس از سقوط صنعا و پیشروی حوثی‌ها به سوی بندر جنوبی عدن به عربستان گریخت و در آن‌جا مستقر شد.

جنگ داخلی یمن مستقیم و غیرمستقیم به کشته شدن صدهاهزار نفر منجر شده و کشور را به وضعی کشانده که سازمان ملل آن را بدترین بحران انسانی می‌نامد.

واگذاری قدرت به شورای رهبری در یمن به دنبال مذاکراتی در ریاض انجام شد که در آن جناح‌های ضد حوثی‌شرکت داشتند. حوثی‌ها دست به تحریم زده و گفته‌اند، حاضر به شرکت در مذاکراتی که در سرزمین “دشمن” آن‌ها برپا می‌شود، نیستند.

حوثی‌ها کناره‌گیری هادی را “تلاشی مذبوحانه برای آرایش مجدد صفوف مزدوران” شرکت‌کننده در جنگ یمن خوانده و گفته‌اند که صلح تنها زمانی به دست می‌آید که نیروهای خارجی یمن را ترک کرده باشند.

 

منبع:‌ DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا