اخبار ایران

وزارت خارجه کرە‌جنوبی سفیر ایران در سئول را احضار کرد

در پی انتشار مقاله‌ای در روزنامه کیهان مبنی بر “بستن تنگه هرمز به روی کشتی‌های کره‌جنوبی”، سفیر ایران به وزارت خارجه کرە‌جنوبی احضار شد. او گفتە است کە مطلب این روزنامه با سیاست‌های تهران هم‌خوانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره‌ جنوبی (YNA) روز دوشنبه، ٢٩ فروردین (١٨ آوریل) معاون وزیر خارجه این کشور سفیر ایران در سئول را احضار کرد. علت این اقدام انتشار مقاله‌ای در روزنامه کیهان است که در آن مطرح شده بود، ایران باید تنگه هرمز را به روی کشتی‌های کره جنوبی ببندد.

به گفتە این خبرگزاری، یئو سئونگ بائه نگرانی‌های دولتش را به سعید بادامچی‌ شبستری ابراز کردە است.

حسین شریعمتداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در این مقاله نوشته بود: «کشورهایی که به قانون من درآوردی آمریکا تحت عنوان تحریم‌های ثانویه تن داده و به تحریم علیه جمهوری اسلامی روی آورده‌اند، نباید از عواقب و هزینه سنگین اقدام پلشت خود در امان باشند.»

او در ادامه با اشارە بە عدم آزادسازی پول بلوکه‌شدە ایران در بانک‌های کرەجنوبی گفتە بود: «ما می‌توانیم و باید تنگه هرمز را به روی کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های کره‌جنوبی و تمامی شناورهایی که برای کره‌جنوبی کالا حمل می‌کنند و یا از مبدا کره‌جنوبی بارگیری کرده‌اند ببندیم.»

یونهاپ نوشت، سفیر ایران در دیدار با معاون وزیر خارجه کرە‌ جنوبی گفتە است، مطلب این روزنامه با موضع رسمی تهران هم‌خوانی ندارد.

دارایی‌های بلوکە شدە ایران در کرە‌جنوبی

روابط بین ایران و کره جنوبی پس از خروج آمریکا از برجام در سال ٢٠١٨ دچار تنش شد. گفتە می‌شود کە بیش از ٧ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران، حاصل از فروش نفت، در بانک‌های کره جنوبی مسدود شدە است.

خبرگزاری یونهاپ بهمن سال گذشتە اعلام کرد کە سئول و تهران به منظور حل اختلافات چند ساله بر سر دارایی‌های مسدود شده رایزنی خواهند کرد و یک گروه‌ کاری جزئیات انتقال دارایی‌های مسدود شدە ایران، در صورت معافیت از تحریم‌های آمریکا را بررسی خواهد کرد.

سعید خطیب‌زادە، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز ٢٢ فروردین (١١ آوریل) در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد کە یک هیات ارشد به منظور اصل آزادسازی دارایی‌های ایران به تهران سفر می‌کند. او از بردن اسم کشور و میزان پول‌هایی کە قرار است آزاد شوند خودداری کرد، اما رسانه‌های ایران از کرە‌جنوبی اسم بردە بودند.

هنوز معلوم نیست کە دارایی‌های بلوک شدە ایران در کرەجنوبی چه زمانی و چگونه آزاد می‌شوند، اما گمانه‌زنی‌ها در این باره با توجه به پیچیده‌تر شدن مذاکرات بازگشت به برجام بالا گرفتە است.

منبع : DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا