رویدادهای جهان

روسیه در جریان بازدید گوترش کی‌یف را بمباران کرد

حملات موشکی روسیه ب پایتخت اوکراین پس از دو هفته وقفه آن هم در زمان دیدار آدبیر کل سازمان ملل از سر گرفته شد. سخنگوی آنتونیو گوترش به خبرنگاران گفت او و همراهانش در امان هستند اما شوکه شده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد در حملات موشکی روسیه به پایتخت پنج نقطه مورد هدف قرار گرفته است. به گفته نهادهای امدادی حداقل ۱۰ نفر در حملات موشکی روسیه زخمی شده‌اند. بخشی از یک ساختمان مسکونی ۲۵ طبقه تخریب شده است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به خبرنگاران گفته است گوترش و تیمش در امان هستند اما شوکه شده‌اند.

میخائیل پودولیاک، مشاور زلنسکی گفت، کمی قبل گوترش در کرملین نشسته بود و اکنون انفجارهایی بالای سرش شنیده می‌شود. او به طعنه  پرسید: «آیا این خیرمقدم به سبک مسکوست؟»

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین نیز در توییتر این اقدام ارتش روسیه را”عملی نفرت‌انگیز و وحشیانه” توصیف کرد و گفت: «روسیه بار دیگر نگرش خود را نسبت به اوکراین، اروپا و جهان نشان داد.»

دبیرکل سازمان ملل در دیدار از مسکو و ملاقات با پوتین گفته بود در تلاش است هر کار ممکن را برای پایان دادن به جنگ و رنج مردم انجام دهد.

ولودیمر زلنسکی اما در کنفرانسی مطبوعاتی از گوترش و شورای امنیت انتقاد کرده بود که این نهاد در انجام هر کاری که در توان داشت برای جلوگیری و پایان دادن به این جنگ شکست خورده است.

گوترش در بازدید از اوکراین گفت کارکنان سازمان ملل برای کمک به مردم اوکراین هر اقدامی را که لازم بود کرده‌اند.

زلنسکی پس از ملاقات با گوترش، نسبت به پایان محاصره کارخانه فولاد ماریوپل ابراز خوشبینی کرد.

مخالفت روسیه با تخلیه کامل محاصره‌شدگان آزوفستال

حدود هزار غیرنظامی به همراه دو هزار سرباز در کارخانه ذوب آهن ماریوپل در محاصره نیروهای روس قرار دارند.

سازمان ملل اعلام کرده که آنتونیو گوترش و ولادیمیر پوتین در نشست سه‌شنبه ۲۶ آوریل در مسکو بر سر تخلیه محاصره‌شدگان این کارخانه توافق کرده‌اند.

اما روسیه مذاکرات در مورد ایجاد یک کریدور بشردوستانه برای تخلیه تمام کسانی که در کارخانه فولاد آزوف استال محاصره شده اند را رد کرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته است فقط غیرنظامیان می‌توانند از طریق کریدورهای بشردوستانه خارج شوند و سربازان اوکراینی باید تسلیم شوند و سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

گوترش: ممکن است ۲۵ میلیون اوکراینی احتیاج به کمک داشته باشند 

گوترش در ملاقات با زلنسکی گفت سازمان ملل در حال تدارک پرداخت نقدی به دو میلیون اوکراینی آسیب دیده در حمله ارتش روسیه به این کشور است. او اعلام کرد که سازمان ملل با هماهنگی دولت اوکراین،  تا پایان ماه مه، یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد و تا ماه اوت این رقم به دو میلیون خواهد رسید.

به گفته گوترش این طرح یک “کمک ویژه” است، زیرا معمولا سازمان ملل تنها در کشورهایی که دولت قادر به این کمک‌ها نیست، به قربانیان پول پرداخت می‌کند.

گوترش خاطرنشان کرد که در بدترین سناریو ۲۵ میلیون اوکراینی ممکن است تا پایان سال به کمک‌های بشردوستانه نیاز داشته باشند.

 

منبع‌:‌ DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا