اخبار ایران

مصرف مواد روانگردان توسط نیروهای سرکوبگر

اعتراضات سراسری که حدود ۳ ماه است که شاهد آن هستیم و همچنین کشتار عظیمی که در ماه اخیر در شهرهای کردنشین و شهرهای دیگر ایران صورت گرفته، نشان دهنده مصرف مواد روانگردان توسط نیروهای سرکوبگر است.

اخیرا ویدیوهایی از طریق مردم در صفحات مجازی وایرال شده، که نشان دهنده مصرف مواد توسط نیروهای سرکوبگر است. شهروندی از مشهد می‌گوید: «نیروهای سرکوبگر مواد می‌کشند و به صورت یکدیگر فوت می‌کنند.»کشتار عظیمی که در سراسر ایران آن هم با بی‌رحمی رخ داده است (شلیک با گلوله جنگی به طرف مردم، کودک‌کشی، کشتن مردم عادی و نه معترض، حمله به خانه‌ها با گلوله‌های جنگی، تخریب اموال مردم و …) نشان دهنده نرمال نبودن افراد سرکوبگر است. یک انسان عادی هرچقدر هم که بیرحم باشد، نمی‌تواند تا این حد سنگدل باشد که بدون توجه و فکر کردن به اینکه کسی که میکشد کودک است یا نه، اسلحه جنگی به دست بگیرد و مردم را به رگبار ببند. یک انسان عادی و عاقل حتی اگر قصی‌القلب هم باشد، قبل از انجام هر کاری باز هم فکر می‌کند که نتیجه عملش ممکن است چه عواقبی را در پی داشته باشد. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در شهرهای مختلف به ویژه تهران به «غیرطبیعی بودن حال برخی ماموران سرکوب» اشاره کرده بودند.

به نقل از پیک ایران، در پی هجوم نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی به داخل یک بیمارستان در گرگان، دکتر هاشم موسوی مدیر این بیمارستان که خود در آن حمله آسیب دیده بود می‌گوید: «برخی از نیروها واقعا در حالت روحی و روانی خاصی به نظر می‌رسیدند که چنان تهاجمی و آتش به اختیار بودند که اگر کسی را می‌دیدند، باتوم بر سرش فرود می‌آوردند بطوریکه حتی خود فرماندهان به سختی آن‌ها را کنترل می‌کردند.»

گزارشات مردمی از شهرهای مختلف نیز گویای ماجرای مشابه است. مردمی از مشهد و تهران اعلام کرده‌اند که با چشمان خودمان دیده‌ایم که در حین سرکوب، مواد مصرف کرده و در صورت یکدیگر فوت می‌کردند؛ اما متاسفانه مجال عکس و فیلم نداشته‌ایم. شاهدان عینی می‌گویند با دیدن این صحنه‌ها به یاد جنگ جهانی می‌افتیم که یکی از کشورهایی که به سربازانش مواد روانگردان می‌داد تا توهم زده و قدرت زیادی بگیرند که بتوانند تا پای جان بجنگند، ژاپن بود. به گفته مردم قطعا سرکوبگران از مواد توهم‌زا استفاده کرده‌اند که می‌توانند قصی‌القلب شده و اینطور به جان مردم افتاده و بدون هیچ عذاب وجدانی آنها را سلاخی کنند.

داریوش‌مند در توییتی راجع به داروی روانگردانی به نام «کاپتاگان Captagon» توضیح می‌دهد. گفته میشود کاپتاگن تولید شده در سوریه که طی دهه‌ اخیر مقدار زیادی از آن به مصرف جنگجویان داعش می‌رسید، با جنس دهه‌ ۸۰ میلادی اختلاف زیادی دارد و به جای دو عنصر اصلی، از «مث‌آمفتامین» و «کافئین» که هر دو محرک‌های به شدت اعتیادآوری هستند استفاده شده است. کاپتاگن عصر جدید مثل هر ماده اعتیادآور سنگین دیگری میتواند منجر به تغییرات برگشت‌ناپذیری در قسمتی از مغز که بر «کنترل تکانه» و «قدرت قضاوت» حاکم است بشود و توانایی فرد را در «استدلال» یا «تفکر منطقی» ازش بگیرد. کاپتاگون بین رسانه‌های غربی به «مخدر جنگ سوریه» یا «مخدر مجاهدان» هم معروف است.

این روانگردان به طور گسترده در عربستان، اردن و سوریه تولید می‌شد. از آنجا که مصرف هماهنگ این روانگردان نه تنها بین جنگجویان داعش بلکه بین سربازهای ارتش سوریه و یگان‌های نیابتی و وابسته به جمهوری اسلامی دیده شده، حدس زده میشود که طی چند سال اخیر تولید این ماده (و روانگردان‌های مشابه) توسط سپاه در داخل ایران شروع شده است و از تجربه‌ی عملی جنگ سوریه، برای استفاده از این ماده بین نیروهای خودشان نیز استفاده کرده‌اند.

در رابطه با سرکوب‌های نیروهای امنیتی در اعتراضات سراسری ایران نیز، گروه‌بندی قوای سرکوب طوری انجام میشود که در هر گروه تعداد محدودی از افراد از آن مصرف می‌کنند و بقیه افراد عادی هستند؛ زیرا هر گروه نیاز به چند نفر عاقل با قابلیت تصمیم‌گیری و در مقابل به چند نفر نیاز است که نقش ایجاد‌کننده‌ رعب و وحشت و حتی در صورت لزوم نقش قاتل را ایفا کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا