اخبار مسیحیان ایرانی

رد درخواست اعاده دادرسی ناصر نورد گل تپه در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – شعبه ۹ دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی ناصر نورد گل‌تپه، مسیحی محبوس در زندان اوین را برای بار چهارم رد کرد. آقای گل تپه در حالی دوران محکومیت ۱۰ ساله خود را سپری میکند که به بیماری دهان و دندان و ضعف شدید بینایی مبتلاست و از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، درخواست اعاده دادرسی ناصر نورد گل‌تپه، مسیحی محبوس در زندان اوین توسط دیوان عالی کشور رد شد.

بر اساس این رای که طی روزهای اخیر به ایمان سلیمانی، وکیل مدافع این شهروند ابلاغ شده است، شعبه ۹ دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی وی را برای بار چهارم رد کرده است.

آقای سلیمانی با سلیقه ای خواندن رای دیوان عالی کشور در این خصوص به هرانا گفت: « دیوان عالی کشور بدون توجه به حقوق متهم مبادرت به صدور رای می نماید که بر خلاف اصول حقوق شهروندی و اصل قانونی بودن جرم و مجازات و آزادی‌های مشروع و اصل برائت و تفسیر مضییق قوانین جزایی و مفاد ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری و شقوق مندرج در آن است و نمی توان برای اتهام واحد و مشابه مجازات های متفاوت در نظر گرفت.»

ایمان سلیمانی پیشتر در این باره به هرانا گفته بود: «درخواست اعاده دادرسی آقای نورد گل تپه با استناد به پرونده سایر موکلانم از جمله ۹ مسیحی که اخیر از زندان اوین آزاد شدند صورت گرفته است.» در رای بی سابقه دیوان عالی کشور، آمده بود که تبلیغ مسیحیت و تشکیل کلیسای خانگی جرم و تبانی برای برهم زدن امنیت نیست.

سال گذشته و شهریورماه امسال دیوان عالی کشور با درخواست اعاده دادرسی آقای نورد گل تپه مخالفت کرده بود. همچنین تیرماه امسال نیز درخواست آزادی مشروط وی یکبار دیگر رد شده بود. این امر علیرغم سپری کردن بیش از یک سوم دوران محکومیت او صورت گرفته است.

آقای نورد گل تپه، به همراه سه شهروند کشور آذربایجان در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۵ در یک گردهمایی خصوصی بازداشت شدند. «الدر قربانوف، ‌یوسف فرهادوف و بهرام نسیبوف» از اعضای کلیسایی به نام «کلمه‌ی حیات» در باکو هستند. هر چهار مسیحی بازداشت شده به مدت دو ماه در سلول انفرادی تحت بازجویی قرار گرفتند و پس از گذشت چهار ماه با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شدند. سه شهروند اهل آذربایجان پس از آزادی به کشور خود بازگشتند.

این فرد مسیحی نهایتا توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ماشاالله احمدزاده از بابت اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و راه‌اندازی تشکیلات غیرقانونی کلیسای خانگی» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده و این حکم عینا در تاریخ ۲۱ آبان ۹۶ به تایید دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی “حسن بابایی” رسید.

ناصر نورد گل تپه از تاریخ ۳۰ دیماه ۱۳۹۶ در حال گذراندن ۱۰ سال حبس تعزیری خود در بند ۸ زندان اوین است.

این فرد علیرغم ابتلا به بیماری دهان و دندان و نیاز به عینک به دلیل ضعف بینایی از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.
ناصر نورد گل تپه که پیش از بازداشت مراقبت از مادر سالخورده خود را به عهده داشته، نزدیک به ۴ سال گذشته را بدون مرخصی در زندان اوین بسر برده است. تابستان امسال مادر این فردا مسیحی با انتشار ویدیویی خواستار آزادی فرزندش شده بود.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با ایمانداران مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

منبع : هرانا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا