اخبار ایران

ضرر سنگین صنعت فولاد به علت اعتصاب اخیر کامیون‌داران

اعتصابات سراسری کامیون‌داران در سراسر ایران ضرر و زیان سنگینی به صنعت ایران از جمله فولاد وارد کرده است.

در پی اعتراضات سراسری در ایران و تحریم‌هایی که از سوی مردم برای خرید بعضی محصولات به انجام رسیده بود، کامیون‌داران ایران هم برای حمایت از مردم و اعتراضات، شروع به اعتصاب کردند که هر روز تعداد بیشتری به این اعتصابات افزوده شد.

ویدیویی که یک شهروند از شرکت فروآلیاژ اکسین (که زیر مجموعه ذوب آهن اصفهان است) در صفحات اجتماعی منتشر کرده، گویای این است که مواد اولیه این شرکت با اعتصاب کامیون‌داران، رو به اتمام است. این شرکت برای تولید فروسیلیس، از ذغال چوب که مواد اولیه تولید این آمیژان است استفاده می‌کرد که به علت اعتصاب کامیون‌داران و نرسیدن ذغال چوب، بطور مخفیانه درخت‌های کاج اطراف ذوب آهن را شبانه بریده و از آنها برای ذوب کردن در کوره استفاده می‌کنند.فروسیلیس آمیژانی است از آهن و سیلیسیم که از طریق حرارت دادن ، احیاء و ذوب سنگ آهن و سیلیس (کوارتز) توسط کربن ، عمدتا در کوره‌های قوس الکتریکی با دمای ۲۴۰۰ درجه تولید می شود.

بزرگ ترین مصرف کنندگان فروسیلیس کشور، کارخانه های فولادسازی هستند که نزدیک به ۳۸ هزار تن از کل فروسیلیس مصرفی در سال را به خود اختصاص داده‌اند. ریخته‌گری‌ها (مانند شرکت ریختگری پولادیر) نیز مصرف کننده این ماده هستند که با احتساب مصرف فولادسازان، کل مصرف کشور به حدود ۵۰ هزار تن می‌رسد.

نیاز صنعت کشور به فروآلیاژها از جمله فروسیلیس تا قبل از احداث شرکت‌های تولید داخلی، به طور کامل از طریق واردات تامین می‌شد. اما امروزه با احداث کارخانه‌های فروآلیاژ و همچنین گسترش صنعت فروآلیاژسازی در کشور، ضمن تأمین قسمتی از نیاز داخلی به فروسیلیس، امکان صادرات فروآلیاژها نیز وجود دارد.

اما با اعتصاب کامیون‌دارن به علت اعتراضاتی که حدود ۳ ماه در ایران رخ داده است، مواد اولیه به این کارخانه‌های تولیدی نرسیده و اگر این اعتصابات ادامه پیدا کند، کمر اقتصادی کشور شکسته خواهد شد. در نتیجه نه تنها تمامی مصرف‌کنندگان، این محصول را نخواهند داشت بلکه قطب صادرات کشور هم از بین خواهد رفت.

کامیون‌داران با علم به اینکه می‌دانستند دست زدن به این اعتصابات ممکن است به قیمت از دست دادن کار و درآمدشان تمام شود، اما به حمایت از اعتراضات و سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی این اعتصاب رو شروع کرده و ادامه داده‌اند.

اما سوال این است: این اعتصابات تا به کی ادامه خواهد داشت؟ آیا کامیون‌داران دیگری که در سازمان‌های مختلف مانند نساجی، خوراک، نفت و گاز مشغول کار هستند، برای پیروزی انقلاب مردمی علیه رژیم جمهوری اسلامی به این اعتصابات خواهند پیوست؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا