اخبار ایران

عراقچی: درباره رفع تحریم‌های موضوعی تفاهم‌هایی وجود دارد

عباس عراقچی می‌گوید تحریم‌های آمریکا دو نوع هستند و او فکر می‌کند در مورد برداشتن بخشی از آنها تفاهم‌هایی وجود دارد. دو نماینده مجلس از قول عراقچی گفته‌اند آمریکا و کشورهای ۱+۴ لغو تحریم‌های برجامی را پذیرفته‌اند.

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی و سرپرست هیئت ایرانی در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام روز شنبه، پنجم اردیبهشت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور یافت و از روند این مذاکرات گزارشی ارائه کرد.

عباس عراقچی و دو نفر از حاضران در این نشست درباره مذاکره بر سر برداشته شدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی سخنانی گفته‌اند که تفاوت‌های فاحشی دارند.

شهریار حیدری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی پس از این نشست از قول عراقچی گفته است تحریم‌ها به دو بخش تقسیم شده‌اند؛ یکی تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند و شامل تحریم‌های هوایی، دریایی، بانکی و بیمه‌ای می‌شوند و دیگری تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی.

به گزارش خبرگزاری مهر، حیدری از قول معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: «طبق توافق ایران با ۱+۴ و آمریکا مقرر شده است تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند لغو شوند و برای لغو تحریم‌هایی که جنبه خاص دارند، در دور سوم مذاکرات بحث و رایزنی شود.»

بنابر این گزارش، فدا حسین مالکی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی در روایت تقریبا مشابهی گفته است: «طبق گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه، آمریکایی‌ها پذیرفته‌اند که تحریم‌های موضوعی مانند تحریم‌های مربوط به نفت، بانک، کشتیرانی، صنعت و اقتصادی را لغو کنند.»

روایت متفاوت عراقچی از احتمال لغو تحریم‌ها

این روایت‌ها در برخی رسانه‌های داخلی و شماری از رسانه‌های فارسی‌زبان خارج به همین شکل منعکس شده اما عباس عراقچی پس از خروج از این نشست در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما سخنانی گفته که حاکی از قطعی بودن برداشته شدن تحریم‌ها نیست.

معاون وزیر خارجه در اظهاراتی که ویدئوی آن، از جمله در حساب توئیتری باشگاه خبرنگاران منتشر شده می‌گوید در زمینه تحریم‌های موضوعی که بخش‌های مختلف اقتصاد ایران نظیر نفت، پتروشیمی، بیمه، خودرو و ساختمان را تحت تاثیر قرار می‌دهند “تفاهم بهتری” وجود دارد.

آمریکا اردیبهشت ۱۳۹۷ و در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد و تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی را دوباره اعمال کرد.

شرط آمریکا برای بازگشت به برجام

ایران در نخستین سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اجرای تعهدات برجامی خود را در پنج مرحله کاهش داد و این روند تا کنون ادامه داشته است.

دولت جو بایدن بارها برای بازگشت به توافق هسته‌ای اعلام آمادگی کرده اما شرط آن را بازگشت جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی عنوان می‌کند، ایران نیز در مقابل شرط این کار را لغو یک‌باره و تمامی تحریم‌ها عنوان کرده است.

دور تازه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین امید به پیدا شدن راه حلی برای خاتمه دادن به این کشمکش را افزایش داده است. در روزهای گذشته و با ادامه مذاکرات کارشناسی میان نمایندگان جمهوری اسلامی و پنج کشور باقیمانده در برجام امیدواری نسبت به نتیجه‌بخش بودن این روند افزایش یافته است.

مذاکرات کمیسیون مشترک در وین با حضور هیئت‌هایی به سرپرستی معاونان وزارت خارجه انجام می‌شود و ریاست آن را انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر عهده دارد.

مذاکرات وین با مشارکت “غیرمستقیم” آمریکا

این مذاکرات برای نخستین بار از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۱۳۹۷ با حضور هیئتی از ایالات متحده انجام می‌شود که به شکل غیرمستقیم در آن مشارکت دارند.

ظاهرا آمریکا آماده برداشتن تمام تحریم‌ها، به خصوص تحریم‌های اعمال شده علیه اشخاص حقیقی و حقوقی نیست. فداحسین ملکی هم از قول عراقچی گفته است که آمریکایی‌ها درباره لغو تحریم‌های حقوق بشری “حرف و حدیث” دارند.

تا کنون تمام طرف‌های درگیر در مذاکرات وین نسبت به نتیجه‌بخش بودن آن ابراز خوش‌بینی کرده‌اند. با این همه هنوز مشخص نیست که آیا آمریکا به درخواست ایران برای لغو همه تحریم‌ها تن می‌دهد یا جمهوری اسلامی از مواضع خود عقب نشینی می‌کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هفته گذشته گفته بود تا زمانی که آمریکا از بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی اطمینان پیدا نکند هیچ تحریمی لغو نمی‌شود.

 

منبع:‌ DW

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا