اخبار ایران

شورای مدیریت گذار خواستار مداخله سازمان ملل برای جلوگیری از کشتار معترضان در ایران شد

شورای مدیریت گذار، ائتلافی از نیروهای مخالف جمهوری اسلامی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار مداخله شورای امنیت این سازمان برای جلوگیری از ادامه کشتار معترضان در ایران شد.

در نامه شورای گذار که به امضای حسن شریعتمداری، دبیرکل و کاوه موسوی دبیر گروه عدالت این تشکل سیاسی رسیده، با اشاره به سرکوب خشونت‌بار معترضان خواسته شده است که “شورای امنیت سازمان ملل متحد فوراً از ایران بخواهد که بلافاصله استفاده از نیروی مرگ‌بار علیه معترضان غیرنظامی را متوقف کند.”

شورای گذار همچنین خواستار آن شده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی را وادارد که “بلافاصله از همه‌ اقداماتی که مصداق جنایت علیه بشریت هستند، اعم از قتل، کشتار و محاکمه‌های فراقانونی، بدون رویه یا خودسرانه و همچنین ناپدید ساختن‌های قهری دست بکشد؛ و از نقض حقوق انسانی معترضان، از جمله حق تجمع و تظاهرات مسالمت‌ آمیز خودداری ورزد.”

در این نامه همچنین نوشته شده است:”افزون بر اینها، ما از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم که بر پایه‌ فصل هفتم منشور سازمان ملل، تحقیقات مربوط به این جنایات علیه بشریت را به دادستان دیوان کیفری بین المللی ارجاع دهد.”

در تازه‌ترین گزارش سازمان عفو بین‌الملل گفته شده که دست کم ۱۴۳ شهروند ایرانی در جریان اعتراضات هفته گذشته با شلیک نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند. بسیاری از ناظران، شمار جان‌باختگان را به‌مراتب بیشتر دانسته‌اند.

در عین حال، گزارش‌ها از زخمی شدن صدها و بازداشت هزاران نفر حکایت دارد. مقامات جمهوری اسلامی هنوز آمار دقیقی در این زمینه ارایه نکرده‌اند.

در نامه شورای مدیریت گذار به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته شده است:” شوربختانه، ما به این نتیجه رسیده‌ایم که هیچ‌گونه راه حل داخلی برای جلوگیری از این قساوت‌ها و همچنین محافظت از مردم غیرنظامی در ایران باقی نمانده است. روشن است که شهروندان ایران فوراً به حمایت بشردوستانه بینالمللی در مقابل رژیمی احتیاج دارند که طی چندین دهه با مصونیت از مجازات علیه هر کسی که اعتقادات سیاسی یا مذهبی مخالف داشته باشد ، عمل کرده است.”

امضا کنندگان در پایان نامه خود به دبیرکل سازمان ملل نوشته‌اند: “به‌طورخاص، ما از شما می‌خواهیم که خواستار تماس‌های بین‌المللی عاجل شده و از ایران بخواهید که فوراً به استفاده از نیروی مرگ‌بار علیه مردم خود و ارتکاب به سایر جنایات بینالمللی و نقض حقوق بشر پایان دهد و پیش از مراجعه به دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی برای تحقیقات در مورد جنایات ادعا شده علیه بشریت، یک مصوبه فوری به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شود.”

منبع: DW

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا